1 milyon kişilik sosyal oyun

Bir milyondan fazla insanın çevrimiçi bir “sosyal deney” olarak katıldığı bir Pokemon oyunu tamamlandı. Katılımcılar, sosyal oyun video sitesi Twitch yoluyla oyundaki bir karakteri aynı anda kontrol etmeye çalışıyordu.

Twitch, kullanıcıların yayın yaptığı ve oyun izlediği, oynarken çevrimiçi sohbet yapabildiği bir site. Twitch Plays Pokemon adıyla 16 gün süren oyun sırasında site 36 milyon kez ziyaret edildi. Pokemon Red/Blue adlı oyun ilk kez 1990’larda Nintendo’nun Game Boy serisi için çıkarılmıştı.

Oyuna katılanlar Twitch’in sohbet fonksiyonunu kullanarak girdikleri sekiz komutla oyundaki ana karakteri hareket ettirebiliyordu. Twitch, 16 günde 122 milyon sohbet mesajı girildiğini belirtti.

Oyun sırasında komutlar iki şeçenekten biri seçilerek girilebildi: Anarşi modu veya demokrasi modu. Anarşi modunda herkesin komutu derhal devreye sokulurken demokrasi modunda 30 saniye içinde en fazla kişi tarafından girilen komut esas alındı.

BBC’nin haberine göre, katılımcılar sohbet sırasında bu iki seçenekten birini yazarak seçim yaptı. Twitch blogunda yapılan açıklamada bu Pokemon oyunu “Sitedeki en büyük kültür fenomeni” olarak tanımlandı. Twitch Plays Pokemon oyununun yaratıcısı, yeni bir oyun sunulacağını açıkladı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir