’10 yıl içinde en büyük enerji kaynağı güneş olacak’

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, 10 yıl içinde az gelişmiş ülkelerin en büyük enerji kaynağının güneş olacağını söyledi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve Uluslararası Ticaret Odası (ICC) iş birliğiyle, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen B20 Enerji Forumu’nda enerji sektörü ve dünya enerji piyasası farklı oturumlarda tartışıldı.

Etkinliğin “Sürdürülebilir enerji ve yeni teknolojiler” konulu oturumunda konuşan Ak, “Enerji kaynakları için yeni fikirler bulmalıyız. Önümüzdeki 10 yıl içinde en büyük enerji kaynağı güneş olacak” dedi.

Enerji ihtiyacı ve sürdürülebilir enerji kaynakları yönetimi anlamında dünyanın gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeler ve az gelişmiş ülkeler olarak ayrıldığını anlatan Ak, her bir gruba dahil olan ülkelerin farklı enerji politikaları izlemesi gerektiğini söyledi.

Sinan Ak, “Çevreye ve karbondioksit salınımını azaltmaya odaklanmalıyız. Özellikle gelişmiş ülkeler, yeni teknolojiler geliştirerek bu yönde çalışmalı” ifadelerini kullandı.

Gelişmekte olan ülkelerin özellikle yenilenebilir enerji kaynakları alanında atılım ve yatırım yapması gerektiğini vurgulayan Ak, az gelişmiş ülkelerde yaşayan 1,5 milyar insanın elektrik enerjisine istediği gibi ulaşamadığını kaydetti.

Güneş enerjisinin büyük bir fırsat sunduğunu dile getiren Ak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu sektörün içinde olanlar bile bu gücü yeni fark ediyor. Az gelişmiş ülkelerin en büyük enerji kaynağı güneş olacak. Zorlu Enerji olarak, güneş enerjisine dikkati çekmek için uluslararası bir rapor hazırlıyoruz. Raporun öncü verilerine göre güneş enerjisinde yatırım maliyetleri düştü. G20’ye vereceğimiz en önemli mesaj, güneş enerjisinin kullanımı konusundaki çalışmalara önem verilmesi ve çevreye daha duyarlı, sürdürülebilir enerji kaynakları kullanımı konusunda çalışılması olmalı.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir