17 milyon kişi Facebook’u mobil kullanıyor [İnfografik]

mobilike’ın her çeyrekte yayınladığı madreport’un ikinci çeyrek raporunda, Türkiye’deki mobil Facebook kullanıcısının 17 milyon kişiye yükseldiği açıklandı

Facebook’un global olarak yükselişi ve Türkiye’de akıllı telefon penetrasyonunun artışıyla milyonlarca kullanıcı Facebook’a mobilden erişiyor.

Demografik olarak incelendiğinde %61 oranında erkek ve %39 oranında kadın olarak kullanıcıların cinsiyete göre paydası görülüyor. İlişki durumunu belirten mobil Facebook kullanıcılarının 4 milyondan fazlası bekar ve 2 milyondan fazlası da evli görünüyor.

İlk üç büyük şehir arasında mobil Facebook kullanımı en fazla İstanbul’da 5 milyon 200 bin kişi, ardından Ankara’da 1 milyon 600 bin kişi ve üçüncü olarak 1 milyon 400 bin ile İzmir yer alıyor.

İşletim sistemlerine göre kullanım incelendiğince kullanıcıların büyük bir kısmının Android işletim sistemli telefondan Facebook’a bağlandığı görülüyor.

7 milyon 800 bin Android kullanıcısı ardından 3 milyon 400 bin ile iOS kullanıcıları, 520 bin ile RIM / BlackBerry ve 200 bin ile Windows kullanıcıları geliyor.

iOS işletim sisteminden Facebook’a bağlanan kişilerin %80’i iPhone’dan, %18’i iPad’den ve %2’si iPod’dan kullanıyor.

InfografikMobilFacebook

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir