20 bin yazarı Wikipedia’yı terk etti

İnternet ansiklopedisi Wikipedia’nın yeni düzenlemeleri 20 binden fazla yazarı kaçırdı. Wikipedia, geçtiğimiz yıllarda binlerce yazarını kaybetti. Minnesota Üniversitesi bilim insanlarının “American Behavioral Scientist” adlı dergide yayınlanan araştırmasına göre, 2012 yılı sonunda Wikipedia’nın İngilizce yazarlarının sayısı 35 bindi. Oysa bu rakam 2007 yılında 56 bin civarındaydı.

Araştırmacılar, yüzde 37,5’luk gerilemeyi yeni düzenlemelerin getirilmesine bağladı. Kalite kontrol için kısıtlayıcı önlemler ve yeni girdilerin denetimi için belirli süreçlerin getirilmesinin yeni yazarların sitede çok fazla kalmamasına yol açtığı kaydedildi.

Wikipedia’ya yeni giren yazarların, kayıtları silindiği zaman korktukları yazılan araştırmada, aslında sürekli artan bilgi girişlerini kolaylaştırması gereken kuralların, ironik bir biçimde yeni kayıtların azalmasına yol açtığı ifade edildi.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Wikipedia, dünyanın en çok kullanılan internet sitelerinden biri. 285 dilde kayıt bulunan internet ansiklopedisinin kurucusu Jimmy Wales, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, siteyi yeni yazarlar için daha çekici hale getirmek zorunda olduklarını kaydetmişti.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Windows Live Messenger’dan Skype’a geçiş süreci başladı

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir