2030’dan sonra sadece elektrikli araç satılacak

Çin ile birlikte dünyayı en çok kirleten ülkelerden Hindistan’da 2030’dan sonra sadece elektrikli araçlar satılacak. Hükümetin bu planı çevreci örgütleri sevindirdi. Bir kaç yıl sonra sadece elektrikli araçlar satılarak ülkede her yıl 1,2 milyon kişinin ölümüne neden olan hava kirliliği de önemli oranda azaltılmış olacak.

Hindistan dünyanın üçüncü en fazla petrol ithal eden ülkesi. Aynı zamanda karbondioksit salınımında Çin ve ABD’den sonra atmosferi en fazla kirleten üçüncü ülke.

Hindistan’ın 2030’da tamamen elektrikli araçlara geçişi ülkeye yaklaşık 60 milyar dolarlık tasarruf sağlayacak. Hindistan hükümeti elektrikli araçların üretimine ilk yıllarda devletin destek olacağını ancak ilerleyen yıllarda bu desteğin arz talep döngüsü içinde karşılanacağını öngörüyor

euronews’in haberine göre, Hindistan ile birlikte Çin de petrole alternatif araçlara ağırlık veriyor. Çin, 2025 yılında ülkede satılan araçların yüzde 20’sinin elektrikli araçlardan oluşacağını belirtiyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir