3D yazıcı fiyatları

3D yazıcı fiyatları yaygınlaşmanın önündeki engel mi?

3D yazıcıların günlük hayatımızdaki geçmişi oldukça kısa olmasına rağmen aslında yaklaşık olarak 30 yıldır geliştirilmeye çalışılan bir teknolojik üründür. Özellikle Covid-19 pandemisi 3D yazıcıların hayatımızın içinde çok daha fazla yer almasını sağlamıştır. Ernst and Young şirketinin (EY) 2016 ‘da yaklaşık 900 şirket ile gerçekleştirdiği araştırma sonucunda havacılık, savunma ve otomotiv sanayileri 3D yazıcıların ağırlıklı olarak kullanıldığı sektörler arasında sayılabilir.

Bütün bu gelişmelerin yanında sağlık sektörü ve medikalin de yakın gelecekte 3D yazıcıların yer alacağı pazarlar olması bekleniyor. Harward Business Review’in yaptığı araştırmaya göre ABD’de üretilen işitme cihazlarının tamamının iki yıl içerisinde 3D yazıcılar tarafından üretileceği belirtiliyor. Böylesi köklü bir değişimin en önemli nedeni emek yoğun ve montaja dayalı üretimden tamamen otomasyona dayalı üretime geçişin avantajlarıdır. Ayrıca diş ve protez sektörü de kişiye özel ürünler sundukları için bu teknolojinin avantajlarından yararlanmak istiyorlar. Sağlık alanında bir sonraki seviye ise Seçici Lazer Sinterleme olarak bilinen tekniğe geçişle, kişiye özel tasarlanmış ilaçların piyasaya sürüleceği öngörülüyor. Bu da kullanıcıların hastalıklarına göre internet ortamından indirecekleri reçetelerini 3 boyutlu yazıcılar aracılığı ile ilaca dönüştürüp kullanabilmesi demektir.

Gıda sektörü de aynı şekilde 3 D yazıcı teknolojisinin getirdiği yeniliklere kayıtsız kalmayacak gibi görünüyor. İnsanlar şimdilik 3D yazıcıdan çıkan bir yiyeceği tercih etmekte tereddüt etse de, hali hazırda pastacılık alanında 3D baskı teknolojisi kullanılmaktadır.

Peki, 3D yazıcı teknolojisi nereye gidiyor? Bu teknolojinin yaygınlaşmasının önündeki en önemli engel nedir? Bu soruların cevabı birçok otorite tarafından merakla takip ediliyor. Öncelikle bu teknolojinin evlere girmesi ve kişiye özel ürünlerin evlerde üretilmesi kaçınılmaz bir durum olduğu herkes tarafından fikir birliğine varılmış durumda. Ancak bu durumun önündeki en büyük engelin 3D yazıcı fiyatları olduğu söylenebilir. Henüz piyasalarda yaygınlaşmayı sağlayacak ölçüde rekabetçi fiyatların oluşmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu nedenle sınırlı sayıda evde 3D yazıcı bulunmaktadır. Ancak günden güne yenilenen teknolojik özellikleri ve 3D yazıcı üretimindeki artış yavaş yavaş fiyatların daha ulaşılabilir noktalara geleceği konusunda umut vadediyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir