4. GSM operatörü NETGSM hizmete giriyor

NETGSM Bilgi Teknolojileri A.Ş., Türkiye’nin dördüncü GSM operatörü olarak faaliyete geçmek için gün sayıyor. BTK’dan konuyla ilgili izinleri alan şirket, kendi baz istasyonu altyapısını kuramayacak, Turkcell altyapısıyla hizmet verecek.

Bugüne kadar farklı markalarla hizmet veren ‘sanal operatör’ler, genelde Türk Telekom (Avea) ve Vodafone altyapısıyla hizmet veriyor, Süreyya Ciliv yönetimindeki Turkcell kendi altyapısını diğer firmalara kullandırmıyordu. NETGSM, yönetim değişikliği yaşandıktan sonra ve 1 Nisan 2015’te Kaan Terzioğlu CEO olarak göreve başladıktan sonra, Turkcell’in bu konuda izin verdiği ilk şirket olarak da telekom tarihine geçmiş olacak.

Türkiye’de halen Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom (Avea) adlı üç GSM operatörü faaliyette. Bunun yanında Türk Telekom (Avea) ve Vodafone altyapısıyla hizmet veren ‘sanal operatör’ler de ciddi pazar paylarına sahip. Spor kulüpleriyle yapılan ‘sanal operatör’lük anlaşmaları ve BİMCELL gibi abone sayısı 1 milyonu geçen sanal operatörler, pazarda iyiden iyiye yer kazanmaya başladı. Turkcell’in izin kararında bunun da etkili olduğu sanılıyor.

Yıl sonundan itibaren GSM abonesi kabul etmeye başlayacak olan NETGSM Bilgi Teknolojileri A.Ş., aslında sabit hatlarda 70 bini aşkın abonesi bulunan ve telekomünikasyon altyapı işletmeciliği, internet servis sağlayıcılığı, sabit telefon hizmetleri ve sanal mobil şebeke hizmet yetki belgelerine sahip bir şirket.

netgsm

Şirket bu hizmetlerine ek olarak, BTK’dan SMŞH Tip 3 hizmet modeliyle faaliyette bulunabilmek amacıyla 2016/163 sayılı kurul kararı aldı. NETGSM, böylece Türkiye’de baz istasyonu hariç kendi alt yapısıyla kendi SİM kartını çıkarma yetkisi alan ilk mobil işletmeci oldu.

AdemOcal

NETGSM Yönetim Kurulu Başkanı Adem Öcal, bir yıl içinde bir milyon aboneyi hedeflediklerini belirtiyor. Toplamda 70 milyon GSM abonesinin bulunduğunu, her ay 5 milyona yakın abonenin operatörler arasında hat taşıdığını hatırlatan Öcal, kendilerinin de bu süreçte hattını taşıyan aboneleri hedeflediklerini ifade etti.

NETGSM, mevcut alt yapılarına ilave olarak 30 milyon liralık yatırım yapmayı ve personel sayısını bine çıkarmayı planlıyor. Şirket 0510 ile başlayan hatları kullanacak ve başta da vurguladığımız gibi Turkcell altyapısını kullanarak hizmet verecek.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir