AB, Siber Suçlarla Mücadele Merkezi kurdu

Her gün internet suçlarından mağdur olanların sayısı bir milyonu buluyor. Brüksel’in siber suçlar mücadele edecek yeni kurumu göreve başladı. 27 AB ülkesi, çığ gibi büyüyen siber suçlarla mücadele için güçlerini birleştirdi. Merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Avrupa Polis Teşkilatı EUROPOL bünyesinde hizmet veren, Siber Suçlarla Mücadele Merkezi 11 Ocak Cuma günü faaliyete başladı.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Cecilia Malmström, çarşamba günü, merkezin Brüksel’deki tanıtımında “Siber suçlular çok akıllı ve akıllarını, yeni teknolojileri doğrudan dolandırıcılık yapmak amaçlı kullanıyorlar. Bu merkez ile internet suçlarının önüne geçip, sorumluları yakalamak için biz de en az onlar kadar akıllı ve hızlı olacağız” diye konuştu.

İsveçli politikacı Malmström,“Maalesef bu suçluların pek çoğu hiçbir ceza almadan paçayı kurtarıyor. İşlenen suçların çok azı ihbar ediliyor, ihbar edilenlerin de ufak bir bölümü aydınlatılabiliyor. Bu suçları işleyenlerin yakalanma riskleri çok düşük ama kazançları da bir o kadar yüksek. O nedenle AB ülkelerinin işbirliği yapması gerekiyor. İşte Siber Suçlarla Mücadele Merkezi, suçlulardan bir adım ileride olmamız ve onları durduracağımızı göstermemiz için önemli bir araç olacak” dedi.

Yıllık 300 milyar euroluk zarar

Suç şebekelerinin yol açtığı zararın yılda 300 milyar euroyu bulduğunu belirten Cecilia Malmström, yasadışı yollardan elde edilen kredi kartı hesabı verilerinin, karaborsada adedi 1 eurodan satıldığını kaydetti.

Malmström, internet suçlarına karşı AB ülkelerinin şimdiye dek ulusal çapta mücadele verdiğini ve her ülkenin münferit başarılar elde ettiğini ifade etti. İnternetin sınır tanımayan bir iletişim aracı olması nedeniyle her ülkenin kendi imkanlarının sınırına dayandığını belirten İsveçli politikacı, o nedenle siber suçlarla mücadelenin Avrupa çapında yürütülmesi gerektiğini söyledi. İşte AB Siber Suçlarla Mücadele Merkezi de bu amaçla kuruldu.

Bütçesi, Avrupa Polis Teşkilatı EUROPOL tarafından karşılanacak merkezde ilk aşamada 35 uzman görev yapacak. Ancak bu sayı daha sonra 40’ın üzerine çıkarılacak. Uzmanların görevi, öncelikle organize suç şebekelerinin izlerini sürmek, AB’nin altyapısına ve bilgi sistemlerine yönelik hacker saldırılarının ve internette çocuk pornografisinin yaygınlaşmasının önüne geçmek olacak. Bu uzmanların ayrıca üye ülkelerdeki internet dolandırıcılığına yönelik soruşturma yürüten müfettiş ve savcıları eğitmesi ve yeni dolandırıcılık yöntemlerine karşı uyarması hedefleniyor.

Rusya’nın siber suçlar karnesi

Siber Suçlarla Mücadele Merkezi’nin Başkanı Danimarkalı Troels Oerting, birimin görevine ilişkin şunları kaydetti: “Biz bir platform olacağız. Tabii ki tüm işi, biz yapmayacağız. Aksine 27 AB üye ülkesinin kolluk gücü olarak hizmet vereceğiz. Tabii hâlihazırda birlikte çalıştığımız ABD, Avustralya ve Kanada gibi ilgilenen ülkelerle de işbirliği yapacağız.”

Avrupa Birliği Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Cecilia Malmström, bu bağlamda Rusya’nın henüz işbirliğine dahil olmamasından üzüntü duyduğunu kaydetti. Zira Rusya, dünyada siber suçların ana kaynaklarından biri olarak kabul ediliyor.

Siber Suçlarla Mücadele Merkezi’nin Başkanı Oerting, siber suçlarla emniyet birimlerindeki bir geleneğin de değiştiğine dikkat çekiyor. Deutsche Welle’nin haberine göre, Oerting,“Ulusal değil de uluslararası bir emniyet teşkilatından gelen biri olarak, şu şüpheyi iyi biliyorum: Polis birimlerinde bilgilerin başkaları ile paylaşılmaması bir gelenektir. Ancak AB içerisindeki tüm siber suçlarla mücadele merkezlerini ziyaret ettikten sonra, bu konuda büyük bir dönüşüm gözlemledim. Artık polisler, soruşturmayı en iyi biçimde yürütebilmek için merkezi bir veri toplama birimine ihtiyaç duyduklarını bildiklerinden, bilgi paylaşımına da hazırlar” diye konuştu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir