AB ülkelerinde mobil dolaşım ücreti düşüyor

Avrupa Birliği’ndeki cep telefonu kullanıcılarının birlik ülkeleri içindeki seyahatleri sırasında kendi ülkelerinde ödedikleri kadar kullanım ücreti ödemelerini sağlayan yeni düzenleme Avrupa Parlamentosu’nda kabul edildi.

İletişim reformları kapsamında oylanan düzenlemeye göre bir AB ülkesindeki cep telefonu kullanıcısının başka bir AB ülkesine sayahetinde ödediği görüşme ve internet ücreti kendi ülkesindekiyle aynı olacak.

Değişikliğin gelecek yıl 15 Kasım’dan itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor. Düzenlemenin yaşama geçmesi için AB hükümetlerinin onayı gerekiyor.

AB ülkelerinde cep telefonu kullanıcıları seyahat ettikleri AB ülkelerinde binlerce euroluk faturalarla karşılaşabiliyor.

Avrupa Komisyonu’nun bir araştırması, Avrupalılar’ın yüzde 94’ünün yüksek maliyetler nedeniyle ülke dışındaki internet kullanımlarını sınırlandırdığını ortaya koydu. Söz konusu düzenleme Avrupa Parlamentosu’nda 25’e karşı 534 oyla kabul edildi.

Avrupa Komisyonu’nun dijital stratejilerden sorumlu üyesi Neelie Kroes, ‘tüketicilerin kazıklanmaktan bıktığını’ söyledi.

Bu yeni düzenleme, kullanıcıların cep telefonu ve tablet bilgisayarlar üzerinden her zamankinden fazla veri kullandığı bir döneme denk geldi.

BBC’nin haberine göre, 4G telefon şebekelerinin çok daha hızlı indirme özelliği sağlamasıyla veri tüketiminin her zamankinden fazla artış göstermesi bekleniyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir