ABD Bağımsızlık Bildirgesi’ne Facebook sansürü

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nin eklendiği bir paylaşımı, nefret söylemleri içerdiği gerekçesiyle silen sosyal medya ağı Facebook özür diledi.

Teksas’ın yerel gazetelerinden Liberty Country Vindicator, ABD’nin bağımsızlık günü olan 4 Temmuz’a yakın bir tarihte, ABD Bağımsızlık Bildirgesini içeren paylaşımda bulundu. Ancak bildirgede geçen “vahşi Kızılderililer” ifadesi nefret söylemlerinin tespitinde kullanılan algoritmaya takılınca paylaşım siteden kaldırıldı.

Sosyal paylaşım ağı, gazeteye yaptığı uyarıda söz konusu tanımlamanın topluluk standartlarını ihlal ettiğini bildirdi. 2 Temmuz 1776 tarihinde onaylanıp iki gün sonrasında ilan edilen bildirgenin, algoritma süzgecine takılan kısmı şu ifadelere yer veriyor:

“Aramızda ayaklanmalar çıkarmış ve sınır bölgelerinde oturan, savaş yöntemleri; bilindiği gibi yaş, cinsiyet ya da hal gözetmeksizin herkesi kesip biçmek olan, merhametsiz Kızılderili vahşileri bize karşı kışkırtmayı denemiştir.”

Facebook: Hata yaptık, özür dileriz

Gelen yorumlar üzerine paylaşımı gözden geçiren Facebook, gazeteden özür diledikten sonra paylaşımı yeniden erişime açtı. Site, daha sonra yaptığı açıklamada “Her hafta milyonlarca raporu inceliyor ve bazen hata yapabiliyoruz” ifadesini kullandı.

euronews’in haberine göre, gazetenin editörleri, yine Facebook’taki bir paylaşımda, bu haberin yurt dışında daha çok yankı bulduğunu, kendilerinin başvurduğu Amerikan medya organlarından sadece birinin yanıt verdiğini şaşkınlıkla karşıladıklarını yazdı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir