ABD ile AB arasında ‘gözetleme’ krizi

Alman Der Spiegel’in, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun AB kurumlarını dinlediği yönündeki haberi yeni bir tartışma başlattı. AB yetkilileri, ABD’den açıklama istedi.

Haftalık Alman Der Spiegel dergisi, internet sitesinde yayınladığı haberinde, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu‘nun (NSA) Avrupa Birliği’nin (AB) Washington, New York ve Brüksel’deki ofislerini dinleyip bilgisayarlarına sızdığını yazdı.

Dergi, haberini ABD’nin Prizma adının taşıyan internet izleme programını ifşa eden eski CIA ajanı Edward Snowden’a dayandırdı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, “ABD yetkililerinin, AB ofislerinde casusluk ettiği iddialarından dolayı derin bir şok içerisindeyim” dedi. Schulz yayınladığı bildiride, ABD’den tam ve hızlı bir açıklama istediklerini kaydetti.
Schulz,”Eğer iddialar doğru çıkarsa, bu, ABD-AB ilişkilerinde kötü etkileri olacak ciddi bir sorun demektir” ifadelerini kullandı.

BM de dinlenmiş

Der Spiegel’in haberinde, 2010 yılı eylül ayına ait ve “çok gizli” olarak nitelendirilen bir belgenin, NSA’nın AB’nin Washington’daki diplomatik misyonuna nasıl böcek yerleştirdiğini ortaya koyduğu belirtildi.

Dergi, NSA’nın BM kurumlarını da dinlediğini iddia etti. Sızdırılan belgelerde diplomatlar “hedef” olarak nitelendirildi.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun telefon görüşmeleri, bilgisayarlardaki belgeler ve e-maillere erişim sağladığı ifade ediliyor. Avrupa Konseyi’nin bulunduğu Brüksel’deki Justus Lipsius binasının da gözetleme kapsamında yer aldığı kaydedildi. Binada her AB ülkesinin bir ofisi bulunuyor.

Soğuk Savaş benzetmesi

İddialar Almanya’da da tepkilere yol açtı. Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, yaptığı açıklamada, “İddialar doğruysa bu Soğuk Savaş döneminde düşmanların kullandığı yöntemlere benziyor” dedi.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Leutheusser-Schnarrenberger, “ABD’deki dostlarımızın AB’yi düşman olarak görmesi anlaşılmazlığın da ötesinde” şeklinde konuştu ve ABD’ye acil ve makul bir açıklama çağrısında bulundu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir