‘ABD mektupları fotoğraflayarak arşivliyor’

New York Times gazetesinin haberine göre ABD’deki ‘gözetleme’ girişimi tahmin edilenden çok daha kapsamlı. New York Times gazetesinde yayımlanan bir habere göre ABD Posta Servisi USPS aracılığıyla gönderilen her posta fotoğraflanarak gönderici ve alıcı bilgileri arşivleniyor. “Posta ayırım kontrol ve izleme programı” (MICT) adlı program ile geçtiğimiz yıl yaklaşık 160 milyar postanın fotoğraflandığı tahmin ediliyor.

Haberde bu yöntemle Amerikan hükümetinin milyonlarca Amerikalının kimle yazıştığını kontrol edebildiği kaydediliyor. New York Times’ın haberinde programın 2001 yılında Amerikalı politikacılara gönderilen şarbonlu mektuplar sonucunda 5 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine hayata geçirildiği ifade ediliyor.

Haberde ayrıca bilgilerin, Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) ‘gözetleme’ aktivitesinde olduğu gibi soruşturma makamlarının kullanımına sunulmak üzere toplandığı kaydediliyor. New York Times’a göre Federal Soruşturma Bürosu FBI, ABD Başkanı Barack Obama ve New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’e zehirli mektupları gönderdiği düşünülen oyuncu Shannon Guess Richardson’un izine bu şekilde ulaştı.

Deutsche Welle’nin haberine göre, New York Times’a konuşan eski bir FBI ajanı yöntemi bir “altın madeni” olarak tanımlıyor. Mektupların sadece zarflarının bile araştırmacılar için çok önemli bilgiler taşıdığına dikkat çeken eski ajan, mektupların açılması için ise hâkim kararı gerektiğini vurguluyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir