ABD’de herkese eşit internet hakkından geri adım

ABD’de ‘ağ tarafsızlığı’ olarak bilinen ve yatırımların arttırılmasıyla internete eşit erişim öngören Obama dönemi düzenlemelerinin feshedilmesi için tasarı hazırlandı.

Federal İletişim Komisyonu Başkanı Ajit Pai, ‘İnternet Özgürlüğünün Yeniden Sağlanması’ adlı tasarının Komisyon’da 14 Aralık’ta oylanacağını açıkladı. Komisyon’daki üç Cumhuriyetçi ve iki Demokrat’ın da destek verdiği tasarının kabul edilmesi bekleniyor.

Eski düzenlemenin internet şirketlerinin kurulması ve büyümesine yönelik yatırımları sıkıntıya soktuğunu ve yenilik yaratmadığını savunan Pai, “Benim tasarımla federal hükümet internette mikro yönetimden vazgeçecek” dedi.

‘Ağ tarafsızlığı’, ABD’deki internet sağlayıcı şirketlerin tüm müşterilerine eşit veri hızı sunmasını öngörüyordu.

Fesihle birlikte, Verizon ve AT&T gibi telekomünikasyon şirketleri de önemli bir zafer kazanmış olacak. Şirketler, dijital veri kapasitelerini farklı şekillerde kullanabilecek.

Şirketler ağ tarafsızlığının, Facebook ve Google gibi internet sitelerine karşı kendilerini dezavantajlı duruma düşürdüğünü de savunuyorlardı. Zira bu siteler, Federal İletişim Komisyonu’nun denetiminde değil.

Trump yönetimi de ‘ağ tarafsızlığı’nın iptalini destekliyor. Beyaz Saray, feshin telekomünikasyon şirketlerine adil şartlar sağlayacağı fikrinde.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, feshe karşı çıkanlar, yeni planın bazı kullanıcılar için interneti çok daha pahalı hale getirmesinden ve servis sağlayıcılarının veri hızını istediği gibi kontrol altından tutmasından endişe ediyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir