ABD’de kamu personelinin bilgileri çalındı

ABD’de hükümet kurumları milyonlarca federal çalışanın kişisel bilgilerini etkileyen bir siber saldırı neticesinde “kitlesel bir (güvenlik) ihlaliyle” karşı karşıya. ABD’li yetkililer siber saldırının Çin kaynaklı olduğunu düşünüyor.

Senato’nun İstihbarat Komitesi üyelerindein Susan Collins, Çin’i işaret etti. CNN’e konuşan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marie Harf ise saldırının arkasında Çin’in olduğu iddasını doğrulamadı.

Personel İşleri Dairesi veritabanlarına Nisan ayında gerçekleşen saldırı neticesinde hali hazırda çalışmakta olan ve geçmişte çalışmış olan 4 milyon federal personelin etkilenmiş olduğunu açıkladı.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) olayı araştırıyor. Daire etkilenen personelin uyarılacağını söyledi. Personel İşleri Dairesi veritabanına federal hükümetin insan kaynakları departmanı olarak görev yapıyor.

BBC’nin haberine göre, daire personelin güvenlik kontrollerini yapıyor ve veritabanında personele verilen görevler, performans kayıtları ve eğitimler bulunuyor.

Ancak yetkililer saldırının güvenlik kontrolleriyle ilgili kısmı etkilemediğini söylüyor. Kongre üyesi Adam Schiff bu son saldırının ışığında veritabanlarının güvenliğinin artırılması gerektiğini söyledi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir