ABD’de ‘telekulak’ skandalı

Dünyanın önde gelen haber ajanslarından Associated Press (AP), Amerikan hükümetinin birçok AP çalışanının telefon konuşmalarını gizlice dinlediğini iddia etti.

Associated Press (AP) haber ajansından yapılan açıklamada, ABD Adalet Bakanlığı’nın, ajansa ve ajans çalışanlarına ait 20 telefon hattını geçtiğimiz yıl iki ay boyunca dinlemeye aldığı kaydedildi. Ajans söz konusu olayın çalışmalarına yönelik şimdiye kadar hiç yapılmamış çok büyük bir müdahale olduğunu belirtti.

AP CEO’su Gary Pruitt, Adalet Bakanı Eric Holder’a hitaben yazdığı ve internet üzerinden kamuoyuna duyurulan şikâyet mektubunda “Bu boyutta bir dinleme operasyonu için hiçbir meşru sebebin olamayacağını” ifade etti. Gary Pruitt, bu verilerle Amerikan hükümetinin yetkili olmadığı bir şekilde ajansın çalışmaları konusunda detaylı bilgi edinme imkânının bulunduğuna dikkat çekti. Bu verilerin içinde gizli kaynaklardan alınan bağlantıların da bulunduğunu vurgulayan Pruitt, “Adalet Bakanlığı’nın bu hareketini AP’nin anayasal haber toplama ve iletme hakkına yapılmış ciddi bir saldırı olarak görüyoruz” dedi.

Adalet Bakanlığı konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmazken, CNN televizyonu bakanlığın daha önce yaptığı açıklamalardan birindeki “Bakanlığın basın özgürlüğüne önem verdiği, ancak incelemeler sırasında özgür gazetecilik ve ceza hukukunun adil ve etkin şekilde kullanımı arasında doğru bir denge kurulması gerektiği” şeklindeki ifadesine dikkatleri çekti.

Deutsche Welle’nin haberine göre, dinleme operasyonunun gerekçesi ise henüz netlik kazanmadı. Ancak AP’nin haberinde 2012 yılının mayıs ayında ajansın CIA’in Yemen’deki aktiviteleriyle ilgili yayınladığı bir haberle ilgili olarak savcılığın inceleme başlattığı bilgisine yer verildi. Konuşmaları dinlenen çalışanların arasında söz konusu bu haberle ilgili incelemeler yapan 5 muhabir ve bir editörün de bulunduğu kaydediliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir