AB’den Qualcomm’a rekabet soruşturması

Avrupa Birliği (AB), ABD’li çip üreticisi Qualcomm’la ilgili antitröst soruşturması başlattı.

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, tüketici elektronik cihazlarında kullanılan çiplerin üreticisi Qualcomm firmasına, piyasa bozucu davranışlar sergilediği için iki resmi antitröst incelemesi başlatıldığı bildirildi.

Komisyon, Qualcomm firmasının piyasa hakimiyetini kullanarak müşterilerine mali teşviklerde bulunduğu ve “yıkıcı fiyatlandırma” ile maliyetlerin altında satış yaparak rakiplerini sektörden çıkarttığı iddialarını görüşecek.

Rekabetten sorumlu AB Komisyonu Üyesi Margrethe Vestager, bu araştırmayı, teknoloji firmalarının ürünleri ile rekabet ettiklerinden emin olmak için açtıklarını belirterek, “Cep telefonu ve tablet satın alan tüketicilerin paralarının karşılığını aldıklarından emin olmak istiyoruz. Etkin rekabet, innovasyonun önünü açıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu çipler, akıllı telefonlar, tabletler mobil cihazlarda ses ve veri iletiminde kullanılıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir