ABD’nin ekonomik verilerini koruyan sistemde açık

ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI, hükümetin ekonomik verilerinin yayınlanmadan önce sızmasını önleyen sisteminde açıklar buldu.

ABD Ticaret Bakanlığı baş müfettişi tarafından yayınlanan raporda, uzmanların aylık işsizlik oranı gibi kilit öneme sahip ekonomik verilerinin yayınlanmasını kontrol eden “kara kutularda” “bir dizi işlemsel açık” bulduğu belirtildi.

Raporda, verilere ulaşan medya şirketlerinin bilgileri trader’lara erkenden servis etmesini önleyen sistemi bozmanın mümkün olduğu kaydedildi.

The Wall Street Journal gazetesi tarafından ulaşılan rapor, bazı medya şirketlerinin ve çalışanlarının verilerin yayınlanması üzerindeki ambargo kalkmadan bu hükümet verilerini trader’lara servis edip etmediklerinin incelendiği daha geniş kapsamlı soruşturmanın bir parçası.

Soruşturmaya yakın kaynaklar, FBI’ın önemli ekonomik verilerin hemen öncesinde piyasada yaşanan bazı aktiviteleri uzun süredir şüpheli bulduğunu ifade ediyorlar. Federal ajanlar yıllardır bu aktivitenin verilerin resmi olarak yayınlanması sırasında bazı kişilerin görevlerini kötüye kullanıp kullanmadığında mı kaynaklandığını araştırıyor.

Kara kutular hükümetin verileri kontrol etmesinde kilit öneme sahip. Ekonomik verileri servis eden medya şirketleri verilere ulaşmak için bilgisayarları ile bu kara kutulara bağlantı kurmak zorunda. Bu kara kutuların görevi ise ambargonun kalktığı o anlık sürede verileri ve makaleleri bu medya şirketlerinin erişimine açmak. Teoride tüm veriler aynı anda yayınlanmış oluyor.

Mayıs ayında tamamlanan soruşturma raporunda, FBI’ın endişelerinin bu kara kutuların Virginia’daki tesislerinde test etmesi ardından elde ettiği sonuçlara dayandığı kaydedildi.

Raporun ana odağında Bloomberg L.P.’ye yönelik kısa süren inceleme bulunuyor. Mayıs 2012’de bu medya şirketi verileri abonelere daha hızlı servis edebilmesi için ABD Ticaret Bakanlığı’na yeni cihazlar getirdi.

Kendi yaptığı testlerde Bloomberg, kara kutunun birkaç yol ile baypas edilebileceğini buldu. Farklı elektrik devrelerin kullanılarak verilerin farklı yolda gönderilebileceği gibi.

Bulduğu kusurları Ticaret Bakanlığı’na bildiren Bloomberg herhangi bir verinin yayınlanmasında bu cihazları kullanmadığını da o zamanki müfettişlere iletti. Bloomberg’in bu uyarısı ardından FBI, şirketin bilgisayarlarını test etti.

İlginizi çekebilir:  One Identity riskleri ortadan kaldırıyor

Ticaret Bakanlığı başmüfettişi “Bloomberg ya da diğer medya kuruluşlarının yasaları kasti olarak ihlal ettiğine” dair bir delil bulamadığını belirtti. Ekim ayında ise FBI, Adalet Bakanlığı’nı “veriler üzerindeki ambargonun ihlal edildiğine dair bir kanıt bulamadığı” konusunda bilgilendirdi ve soruşturma kapandı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Bloomberg sözcüsü Ty Trippet, “Ortaya çıkan sonuç bizim başından beri dile getirdiğimiz şeydi: Ticaret Bakanlığı’nın sponsor olduğu bir test sürecinde güvenlik protokolünde teknik aksaklıklar fark ettik” dedi.

Hükümetin ekonomik verilerini trader’lara servis eden medya şirketleri arasında Dow Jones Newswires da bulunuyor. Şirket konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Tüm ambargo prosedürlerine ve kurallarına uymaya özen gösteriyoruz. Kasti olarak yapılan herhangi bir ihlali onaylayamayız” dedi.

Rapora göre FBI testleri, “hassas ekonomik verilerin yayınlanma zamanını ciddi şekilde etkiyebilecek” bazı yollar ile kara kutuların baypas edilebileceğini de ortaya koydu.

FBI örnek olarak bir medya şirketinin bu kara kutuların gücünü kolay bir şekilde kesebileceği uyarısında bulundu. Ayrıca verilere gizlenmiş kablosuz cihazlar ile kara kutuların etrafından dolaşarak ulaşmak da mümkün. FBI hatta bunun için bir telefon kablosu veya sıradan bir kablonun dahi yeterli olabileceğine dikkat çekiyor.

Soruşturma raporunun özetinde, bu tarz “gizlenmiş teknik cihazların” kara kutuların bulunduğu odalarda hala mevcut olabileceği uyarısı da yer alıyor.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir