Red Hat Enterprise Linux 8 Beta

Açık kaynak yazılım inovasyonun itici gücü

Red Hat’in sponsorluğunda Illuminas tarafından gerçekleştirilen ve 950 BT liderine sorulan çeşitli soruların cevaplarından yola çıkılarak hazırlanan Kurumsal Açık Kaynağın Durumu isimli rapor yayınlandı:

BT liderlerinin yüzde 69’u için açık kaynak çok önemli. En büyük tercih sebebi se en yeni inovasyonlara erişim.

Açık kaynak çözümlerinde dünya lideri Red Hat, Inc.; teknoloji dünyasında gün geçtikçe etkisini artıran açık kaynak yazılımlarının kurumlar tarafından nasıl karşılandığını belirlemek için Illuminas’ın hazırladığı ve 950 BT liderinin katıldığı Kurumsal Açık Kaynağın Durumu raporunun bulgularını paylaştı.

Özellikle açık kaynağın kurumlar için stratejik bir öneme sahip olup olmadığını ele alan araştırmaya göre katılan BT liderlerinin yüzde 69’u açık kaynağın çok önemli olduğunu belirtirken, açık kaynağın hiç önemli olmadığını belirten BT liderleri ise yalnızca yüzde 1’lik kısmı oluşturuyor.

BT liderinin yüzde 68’i de son 12 ay içerisinde açık kaynak kullanımını artırırken, yüzde 59’u da yine son 12 ay içerisinde artırmayı planlıyor.

Güvenlik imkanları ve satış sonrası destek, kurumsal açık kaynağı tercih edecek firmalar için çok önemli. Aynı zamanda araştırmaya göre katılanların yüzde 29’u, kurumsal açık kaynağı tercih etmelerini sağlayan en önemli 3 sebep sorulduğunda, “en yeni inovasyonlara erişim” cevabını veriyor.

Gerçekleştirdikleri araştırmayla ilgili konuşan Haluk Tekin, şunları söyledi:

“Açık kaynak çözümleri dünyadaki etkisini o kadar artırdı ki, günümüzde açık kaynak çözümlerini kullandığını bilmeyen tüketiciler, uçak bileti alırken, bir ATM makinesinden para çekerken veya bir arama yaparken yüksek ihtimalle açık kaynak çözümlerinden faydalanıyor.

Katılımcıların verdiği cevaplar, açık kaynakla markalı yazılımlar arasındaki en temel farklardan birinin altını çiziyor. Açık kaynak yazılımlar, sınırlı sayıdaki bir ekibin aksine, tüm ekosistemin gözetimi altında gelişiyor.

Bu da açık kaynak yazılımlarını güvenli ve güvenilir kılıyor. Aynısı elbette birçok markalı yazılımlar için de söylenebilir ancak bireylerin ve kurumların bir arada, ortak bir amaç uğruna çalışmasını sağlaması, açık kaynağı eşsiz kılan bir özellik.

Bugün yapay zeka, yazılım tanımlı altyapılar ve bulut yerel platformlar, açık kaynakla gelişen teknolojilerin yalnızca birkaçı. Bu da günümüzün yazılım dünyasında yaşanan inovasyonun büyük çoğunluğunun açık kaynakla gerçekleştiğinin altını çiziyor.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, ankete verilen olumlu cevapların yüksek bir yüzdede seyretmesi, BT dünyasının açık kaynağı kabullendiğini ve önümüzdeki yıllarda kullanımının çok daha artacağını gösteriyor.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir