AİHM’den Türkiye için Youtube kararı

AİHM, Türkiye’nin Youtube’a erişimi engellemesinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10’uncu maddesinde düzenlenen ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine hükmetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye’nin 5 Mayıs 2008 – 30 Ekim 2010 tarihleri arasında video paylaşım sitesi Youtube’a erişimi engellemesinin ifade özgürlüğü ihlali olduğuna hükmetti. Kararda, Türkiye’nin bilgi alma özgürlüğüne de aykırı davrandığı vurgulandı.

Ankara’daki yetkili mahkeme, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasına hakaret oluşturan 10 video içeriği sebebiyle, iki yıl boyunca Youtube’a erişimin engellenmesi kararı vermişti.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, karara, İzmir, İstanbul ve Ankara’daki farklı üniversitelerde akademisyen olarak görev yapan Serkan Cengiz, Yaman Akdeniz ve Kerem Altıparmak itiraz etmiş, akademisyenler iç hukuk yollarının tükenmesi üzerine AİHM’e başvuruda bulunmuştu. Türkiye’nin karara itiraz etme hakkı bulunuyor. Ancak itirazın reddedilmesi de söz konusu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir