Airbus’tan yeni bir rekor

Airbus, 2014 Farnborough Havacılık Fuarı’nda 75 milyar dolar değerinde 496 uçak siparişi aldı

Farnborough Havacılık Fuarı süresince Airbus, 75 milyar dolar değerinde 496 adet uçak siparişi aldı. Bu, hem uçak sayısı hem de değeri bakımından Airbus’ın, bugüne kadar Farnborough Havacılık Fuarı’nda elde ettiği en yüksek sipariş hacmidir. 36.9 milyar dolar değerinde 138 adet uçak siparişi için Mutabakat Muhtırası, 38.4 milyar dolar değerinde 358 adet uçak için satın alma işlemi gerçekleştirilmiştir.

A330neo’nun lansmanı ile başlayan fuar, ana müşterilerden gelen 33.2 milyar dolar değerinde 121 adet A330neo siparişlerinin duyurulması ile devam etti. AirAsia X, 13.8 milyar dolarlık 50 A330-900neo siparişi ile en çok sipariş veren müşteri oldu. Asya’nın en hızlı büyüyen hava yolu şirketinden gelen siparişlerin yanı sıra lider kiralama şirketi ALC, Avolon ve CIT’den alınan siparişler, Airbus ve Rolls-Royce’un, son teknoloji Trent motorlu, orta menzilli A330 uçağının üstün başarısına ön ayak olan bu işbirliğinin ne kadar doğru bir hamle olduğunun göstergesidir. Bununla birlikte Airbus, lider konumdaki geniş gövde ailesinde A330’un daha geniş ve daha uzun menzilli kardeşi A350 XWB’yi bu platformda ideal tamamlayıcı olarak geliştirmekten dolay gurur duyar.

Tek koridor sınıfında, Airbus’ın A320 Ailesi, 39 milyar dolar değerinde 363 adet sipariş topladı. 34.4 milyar dolar değerinde 317 adet A320neo ve A321neo siparişi alan A320 ailesi rakiplerini açık ara geride bıraktı. Ayrıca Airbus bu fuarda, A320 ailesinin 3000. uçak satışını da gerçekleştirmiş oldu. Bu rakama, SMBC Aviation Capital firmasının, fuarın en çok güvenilen uçağı olduğu kanıtlanan, Airbus’ın lider tek koridorlu uçak ailesinin üyesi A320neo’dan 110 adet sipariş vermesi ile ulaşıldı.

Airbus COO’su John Leahy: “Farnborough Havacılık Fuarı’nda hem A330neo hem A320neo aileleri için rekor sayıda sipariş aldık ve bu da, düşük maliyetli-verimli uçaklara olan talebin ne kadar fazla olduğunu açıkça göstermektedir. Hem tek koridorlu hem geniş gövdeli modeller için, sanayinin küresel ‘barometresi’ olarak kabul edilen leasing şirketlerinden gelen yüksek talep, önümüzdeki yıllarda havayollarının sürdürülebilir büyümesi için kapasite ihtiyaçlarına olan uzun vadeli güvenin göstergesidir” şeklinde konuştu.

Airbus 100 ile 500’ün üzerinde koltuk kapasitesi arasında değişen en modern uçak ailesine sahip lider uçak üreticisidir. Airbus bugüne kadar dünya çapında yaklaşık 360 müşteriye 8.500’in üzerinde uçak teslim etmiş, 5.500’ün üzerinde de bekleyen siparişi bulunmaktadır. Airbus’ın ABD, Çin, Hindistan, Japonya ve Orta Doğu’daki bağlı ortaklıklarının yanı sıra Fransa, Almanya, İngiltere ve İspanya’da tasarım ve üretim tesisleri bulunmaktadır.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir