yalelinussmartlockakillikilitnasilkullanilir

Akıllı kilit nasıl kullanılır? | Yale Linus Smart Lock incelemesi

Geçtiğimiz günlerde Yale firmasından gelen bir kutunun açılışını yapmış ve bu kutudan Yale Linus akıllı kilit, Yale Linus ayarlanabilir silindir ve Yale Connect Wi-Fi bağlantı köprüsü çıktığından söz etmiştim. Bu videoda ise Yale firmasının Linus model akıllı kilidini inceleyeceğiz.

Yale Linus Akıllı Kilit incelemesini aşağıdan izleyebilirsiniz:

Yale Linus Smart Lock kurucusunun adını taşıyor

Öncelikle Yale’in 180 yıl önce Amerika’da Linus Yale tarafından kurulan ve güvenlik çözümleri konusunda önde gelen markalardan biri olduğunu hatırlatmak isterim. Silindir kilidin mucidi olan firma kurucusunun adını da bugün inceleyeceğimiz akıllı kilide vermiş.

Şimdi sırasıyla bana gelen bu ürünlerin ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını sizlerle paylaşacağım. Öncelikle Yale Linus akıllı kilitten bahsetmem gerek.

Kutudan neler çıkıyor?

Yale Linus akıllı kilitin kutu içeriğine baktığımızda, Linus Akıllı Kilit, Sabitleme Plakası, Doorsense, Yapışkanlı Sabitleme Bantı, 4 adet pil, Allen anahtarı çıktığını görüyoruz. Bu arada Yale Linus Akıllı Kilit’in ağırlığı ise batarya dahil 623 gram.

İki farklı renk seçeneği

Yale Linus akıllı kilit, siyah ve gri olmak üzere iki farklı renk seçeneğiyle satışa sunuluyor.

Yale Linus akıllı kilit nedir?

Linus Akıllı Kilit, kapınızın kilidine takılan bir cihaz. Bu akıllı kilit, telefonunuza yüklenen mobil uygulama üzerinden evinizin güvenliğini kontrol etme imkânı veriyor.

Linus akıllı kilit, Yale Access mobil uygulamasıyla yönetiliyor ve nerede olursanız olun kapınızı kilitlemenizi ve açmanızı sağlıyor.

Uygulama üzerinden aile bireyleri ya da misafirlerinize anahtarsız giriş izni verebiliyor ve 7/24 kimin gelip gittiğini takip edebiliyorsunuz.

Otomatik kilitleme fonksiyonu

Linus, kapınızın açık veya kapalı olup olmadığını cep telefonunuzdan kontrol etme imkânı sunuyor. Dilerseniz otomatik kilitleme fonksiyonunu da kullanabiliyorsunuz.

Örneğin, kapıyı kapattıktan hemen sonra veya siz evden çıktıktan belli bir süre sonra kapınızı otomatik olarak kilitleyebilir. Ayrıca, otomatik kilit açma özelliği siz eve yaklaşınca evinizin kilidini açıyor.

Kapınızı kilitleyip kilitlemediğinizden şüphe ederseniz telefonunuzdaki Yale Access uygulaması aracılığıyla istediğiniz zaman bunu kontrol edebilirsiniz.

Yale Connect Wi-Fi bağlantı köprüsü

Yale Linus Akıllı Kilit’in tüm fonksiyonlarından yararlanmak, dolayısıyla akıllı telefonunuzdan yönetmek için Yale Connect Wi-Fi bağlantı köprüsüne ihtiyacınız var.

Yale Connect Wi-Fi bağlantı köprüsü ayrıca satılıyor ve kapıya yakın bir prize takılarak kullanmanız, evinizdeki internet ağına bağlamanız gerekiyor.

Mobil uygulama: Yale Access

Yale Linus Akıllı Kilit, Yale Access uygulamasıyla yönetiliyor. Uygulamayı Android veya iOS akıllı telefonunuza ücretsiz indirebiliyorsunuz.

Yale Access uygulaması, evinizin erişimini uzaktan yönetmenizi sağlıyor. Uygulama üzerinden güvendiğiniz kişilere evinize girmesi için erişim verebilirsiniz.

Kapınınızın giriş-çıkış hareketlerini yine akıllı telefonunuzdan görüntüleyebilir ve kapının açılıp kapanmasıyla ilgili bildirim alabilirsiniz.

Yale Access uygulamasıyla dünyanın herhangi bir yerinden kapınızı kontrol edebilir gelen misafirlere giriş izni verebilirsiniz.

Apple Watch desteği

Kapınızı açmak için Apple Watch akıllı saatinizi de kullanabilirsiniz.

DoorSense kapı sensörü

Linus Akıllı kilit, kapınızın açık veya kapalı olduğunu her yerden fark etmenizi sağlayan DoorSense adlı bir teknolojiye sahip.

Akıllı kilidin karşı tarafında sabitlenen bir mıknatıstan oluşan DoorSense sayesinde kapınızın kapalı ve kilitli olduğundan emin olmanız sağlanıyor.

Kapınızın açık kalıp kalmadığını DoorSense sayesinde anlayabiliyor ve kapınızın güvenli bir şekilde kapatıldığından emin oluyorsunuz.

Linus, kapının kapalı olup olmadığını veya aralık bırakılması durumlarını size bildiriyor.

Tüm bu işlevleri telefonunuzdaki Yale Access uygulamasından takip edebiliyorsunuz.

Akıllı kilit kurulumu nasıl yapılıyor?

Eğer kapınızdaki silindir yani kapı göbeği uygun ise Yale Linus Akıllı Kilit’in kurulumunu kendiniz yapabilirsiniz.

Kapınızdaki kilidin Linux için uygun olup olmadığını Yale Türkiye web sitesindeki ‘uyumluluk denetleyicisi’ aracılığıyla kontrol edebilirsiniz.

Linus Akıllı Kilit’i kullanabilmeniz için iç ve dış taraftan aynı anda anahtar takılabilen bir silindire sahip olmanız gerekiyor.

Mevcut kilidiniz Linus için uygun değilse, Yale Linus Ayarlanabilir Silindir satın almanız gerekecek.

Dışarıdan bakıldığında fark edilmiyor

Linus Akıllı Kilit, kapınızın iç tarafına takılıyor. Dışarıdan bakıldığında kapınızda akıllı kilit kullandığınız anlaşılmıyor.

Yale Linus, kapınızın iç tarafındaki silindirin üzerine kolayca monte ediliyor. Montaj için gerekli tüm aksesuar ve allen anahtarları kutudan çıkıyor.

Yale Linus Ayarlanabilir Silindir, her kapıya uyarlanabilir bir yapıya sahip. Ürünün kutu içerisinden çıkan eklentilerle özelleştirerek kapınıza göre kolayca ayarlayabilirsiniz.

Yale Linus Ayarlanabilir Silindir montajı nasıl yapılır?

Kapınızın iş ve dıştaki derinliğine bağlı olarak, Yale Linus Ayarlanabilir Silindir’in ön ve arka kısmına ek parçalar takarak uyumluluğu sağlayabiliyorsunuz.

Kurulumu ben şöyle yaptım: Öncelikle Yale Linus Ayarlanabilir Silindir’i monte ettim. Ardından Yale Linus Akıllı Kilit’i kapının iç tarafına taktım.

Yale Connect Wi-Fi bağlantı köprüsünü de kurduktan sonra, kapımın kilidini akıllı telefonuma yüklediğim Yale Access uygulamasından yönetebilir hale geldim.

Akıllı kilidin fonksiyonları neler?

Yale Linus Akıllı Kilit’in en önemli özelliği anahtarsız erişim. Yani anahtara gerek kalmadan kapınızı istediğiniz her yerden açıp kapatabiliyorsunuz.

Otomatik kilit özelliğini aktif ettiğinizde belirlediğiniz sürede kapınız otomatik kilitleniyor. Kapınızın bir süre sonra otomatik kilitlenmesini sağlayabiliyorsunuz.

Eve gelince size kapıyı otomatik açıyor

Ben 1.5 dakika sonra kilitlenmesi için tanımladım ve eve girdiğim ya da evden çıktığımda 1.5 dakika sonra kapı kendiliğinden kilitleniyor.

Kapınızın otomatik olarak açılması içinde mobil uygulamada gerekli ayarlar mevcut. Bu özelliği aktif ettiğinizde eve yaklaştığınızda kapınız otomatik açılıyor.

Lokasyon destekli bu özellik, ben evimin bulunduğu sokağa girdiğimde kapının kilidini açıyor. Daire kapısının önüne geldiğimde ise kapı kolu otomatik açılıyor ve beni içeri buyur ediyor.

Bluetooh ile kablosuz ağ bağlantısı gerekiyor

Kilidinizi akıllı telefonla kontrol etmek için bluetooh ile kablosuz ağ bağlantısı gerekiyor. Bluetooh erişimi için telefonunuzla kilidinin arasında en çok 10 metre mesafe bulunması gerekiyor.

Kilidinizi uzaktan açıp kapatmak içinse Yale Connect Wi-Fi bağlantı köprüsüne ihtiyaç var. WiFi bağlantısıyla kilidinizin dünyanın her yerinden yönetebilirsiniz.

Ancak ben sadece kapıya geldiğimde cepten kapımı açıp kapatayım, uzaktan erişime ihtiyacım yok derseniz sadece bluetooh bağlantısı sizin için yeterli olabilir.

Akıllı asistan desteği

Evinizin kapısını yönetmek için ayrıca Google Asistan, Alexa Asistan, Apple HomeKit ve IFTTT servislerini de kullanabilirsiniz.

Kapınızı kilitlemek, açmak ve kontrol etmek için Linus Akıllı Kilidinizi tercih ettiğiniz sesli asistan ile eşleştirebilirsiniz.

Bu özelliklerden yararlanmak için tabii ki Yale Connect Wi-Fi bağlantı köprüsü gerekli.

Farklı amaçlarla kullanılabilir

Yale Linus Akıllı Kilit ayrıca AirBnb gibi firmalarla çalışanlar için de gerekli entegrasyonu sağlayacak şekilde geliştirilmiş.

Linus Akıllı Kilit, evde teslimat, kısa süreli kiralama ve temizlik veya bebek bakıcılığı gibi hizmetler de dahil olmak üzere birçok hizmeti kolaylaştırıyor.

Gerektiğinde daha önce evinize giriş izni verdiğiniz kişilerin sanal anahtarlarını tek tıkla iptal edebilirsiniz.

Yale Akıllı Tuş Takımı seçeneği

Dilerseniz kapınızın dış kısmına ayrıca satın alabileceğiniz, Yale Akıllı Tuş Takımı takabilirsiniz.

Bu tuş takımı, evinize gelenleri anahtar veya akıllı telefon kullanmadan girebilmesini sağlar.

Bunun için aile bireylerine ya da misafirlerinize bir giriş kodu vermeniz gerekecek.

Yale’in hangi ürünleriyle uyumlu?

Yale Linus Akıllı Kilit, Yale Akıllı Kasa, Akıllı Dolap Kilidi ve Akıllı Alarmlar dahil olmak üzere serideki diğer ürünlerle de birlikte çalışabiliyor.

Akıllı kilit ne kadar güvenli?

Linus Akıllı Kilit, banka düzeyinde şifreleme ve 2 faktörlü kimlik doğrulama özelliğine sahip Yale Access uygulaması ile korunuyor.

Linus Akıllı Kilit, Bluetooth Düşük Enerji (BLE) teknolojisi şifrelemesini kullanıyor.

Bluetooth tarafından sunulan yüksek güvenliğin yanı sıra, banka düzeyinde güvenlik olarak adlandırılan AES ve TLS şifrelemesi de kullanılmaktadır.

Yale Access hesabı 2 faktörlü kimlik doğrulaması ile korunuyor. Bu da şifrenize ek olarak sistemin kimliğinizi bir e-posta adresi veya telefon numarası ile kontrol edeceği anlamına geliyor.

Akıllı telefonunuz kaybolursa, Yale Access uygulaması ve tüm sanal anahtarlar herhangi bir zamanda devre dışı bırakılabiliyorsunuz.

Pil ömrü ne kadar?

Linus Akıllı Kilit’in pil ömrü kullanım durumunuza göre 6 ile 9 ay arasında değişiyor.

Akıllı kilit 4 adet kalem pil ile çalışıyor. Bu pillerin ürünle geldiğini zaten başta söylemiştim.

Ürünlerin fiyatları hangi seviyede?

Aralık 2020 itibariyle alışveriş sitelerine baktığımda gördüğüm fiyatlar şöyle:

  • Yale Linus Akıllı Kilit 1.929 TL
  • Yale Linus Ayarlanabilir Silindir: 439 TL
  • Yale Connect Wi-Fi Bağlantı Köprüsü 629 TL

Toplamda yaklaşık 3 bin liralık bir maliyeti var.

Sonuç olarak…

Eğer kapınızı anahtarsız kullanmak, tüm aile bireyleri ve misafirlerinizin eve erişimini tek bir uygulamadan kontrol etmek isterseniz Yale Linus Akıllı Kilit’i tercih edebilirsiniz.

Yeni videolardan haberdar olmak için kanalıma abone olmayı ve videoları beğenmeyi unutmayın!

YouTube: http://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdedecom
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede
Telegram: https://t.me/melihbayramdede

Yazar: Melih Bayram Dede

TechnoLogic'in Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni. Gazeteciliğe 1993’te başladı. Çeşitli yayınlarda teknoloji editörü olarak görev yaptı, TV programları hazırlayıp sundu. İnsan Yayınları tarafından yayımlanan İnternet adlı bir kitabı var. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen Sürekli Basın Kartı sahibi. Türkiye’de teknoloji medyasının en büyük sivil toplum örgütü olan Bilişim Medyası Derneği üyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir