Akıllı telefonun küçüğü değil büyüğü makbul

Mobil teknolojinin kalbi şu sıralar hafta başında Barcelona’da kapılarını açan Dünya Mobil Kongresi 2013’te atıyor. Peki fuarda bu yıl öne çıkan yenilikler nelerdi? Dünyanın en büyük mobil iletişim teknolojileri fuarında, yeni teknolojilerle geliştirilen akıllı telefonlar ve son zamanların gözdesi yeni mini tablet bilgisayarlar sergileniyor.

Eskiden cep telefonları cebe sığacak kadar küçükse makbuldü, ama trend değişti. Tüketicinin tercihi artık en az dört inçlik – yaklaşık on santimetre – ekranı olan telefonlar. Ancak bu da yetmiyor. Daha da büyük ekran sevdası ilgiyi 7 inçlik yeni nesil mini tablet bilgisayarlara çevirdi. Apple’ın tablet bilgisayarı iPad mini şu sıra en popüler olanı, ama Samsung’un fuarda sergilediği Galaxy Note 8 ile rekabet etmesi gerekecek.

Samsung Galaxy Note 8

Samsung’dan Barbara Gehl şunları söylüyor: “Note 8 bize ürün portfolyomuzu bir kez daha genişletme imkânı sağlıyor. Şimdiye kadar Note 2 ile Note 10.1’i tüketicilere sunduk. Note 8 ise ikisinin ortası büyüklükte. Pratik, elde taşınabilir ve her an yanınıza alabilirsiniz. Samsung’un çıkış noktası ise şu: Müşteri ne istediğine kendisi karar verir.” Ancak böyle düşünen başkaları da var. Japon elektronik üreticisi NEC de 7 inç büyüklüğünde yeni tablet bilgisayarını Barcelona’da tanıttı. Çok hafif olan NEC’in tablet bilgisayarının televizyon alıcısı var ve telefon görüşmesi de yapılabiliyor.

HuaweiAscendP2

Huawei Ascend P2

Ancak merakla beklenen Samsung Galaxy S4 Barcelona’da görücüye çıkarılmadı. Şirket, Samsung Galaxy S4’ün tanıtımını 14 Mart’ta New York’ta yapacak. Oysa Çinli elektronik üreticisi Huawei Barcelona’daki fırsatı kaçırmadı ve Ascend P2’yi tanıttı. Huawei’den Michael Seitz: “Ascend P2 ile süper hızlı dördüncü nesil LTE teknolojisine sahip ilk akıllı telefonunu sunuyoruz. Saniyede 150 megabit veri indirme hızına ulaşıyoruz. Piyasada mevcut en hızlı akıllı telefon bu. 8.4 milimetre kalınlığındaki kasası pek çok teknolojiyi barındırıyor. 1.5 GHz dört çekirdekli işlemciye ve 16 GB dâhili belleğe sahip. Böylece 13 megapiksel kamerası ile çekeceğiniz tüm fotoğraf ve videolarınızı saklamak için fazlasıyla yer mevcut.”

ZTE Grand Memo

Dünya Mobil Kongresi’nde Çin merkezli akıllı telefon üreticisi ZTE’nin Grand S’i de boy gösteriyor. Grand S’in dikkat çeken özellikleri 5 inçlik Full HD ekranı ve süper ince kasası. Mozilla Firefox işletim sistemli akıllı telefonlar ZTE Open ile Alcatel One Touch Fire da fuarın yıldızları arasında. Mozilla Alcatel, ZTE ve LG tarafından üretilen Firefox OS telefonları dokuz ülkede yazın piyasaya çıkarmayı planlıyor. Fuarda sergilenen ilk Firefox işletim sistemli akıllı telefon Alcatel One Touch Fire Deutsche Telekom işbirliği ile öncelikle Polonya’da satışa sunulacak.

Makineler arası iletişim

Deutsche Welle’nin haberine göre, Deutsche Telekom’un Avrupa’dan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Claudia Nemat, Alcatel One Touch Fire’da yer alan M2M uygulamasının geleceğin vazgeçilmez teknolojisi olacağını belirtti:  “Burada tanıtımını yaptığımız ‘Machine to machine’ (M2M), yani makineler arası iletişim uygulaması sayesinde cep telefonu, araba, bisiklet ve mutfak cihazları ile bağlantı kurabilecek. Bu insanın hayatını kolaylaştıran sistem önümüzdeki yıllarda patlama yaşacak. Ve şuna da inanıyorum iletişim sektörü ticaret, bankacılık ve sağlık sektöründe de giderek yer edinecek. Tüm bunların bütünleştiğini göreceğiz ve insanları giderek cihazlarla bağlayan bir ağ oluşacak.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir