‘Akıllı tuvaletler’ saldırıya açık

Bir akıllı telefon uygulaması ile uzaktan kontrol edilebilen tuvaletlerin, uygulamaya sahip herkes tarafından kontrol edilebileceği ifade ediliyor.

Japon firması Lixil tarafındn üretilen ve Android işletim sistemine sahip telefonlara kurulan ‘My Satis’ isimli bir uygulama ile kontrol edilebilen ‘lüks tuvaletler’ otomatik sifon, koku spreyi ve müzik çalma özelliklerine sahip.

Araştırmacıların aktardığına göre, bluetooth ağı üzerinden tuvalete bağlanan her telefon, ‘akıllı tuvalet’in özelliklerini aktif hale getirebilir.

Oluşturulan güvenlik kodunun (dört sıfır, 0000) her tuvalette aynı olmasının, tuvaletleri ‘saldırıya açık’ hale getirdiği belirtiliyor.

Trustwave’s Spiderlabs isimli güvenlik şirketinin raporunda “Telefonuna ‘My Satis’ isimli uygulamayı indiren bir kişi kullanmadığı bir tuvalete kolaylıkla bağlanarak, su seviyesini yükseltebilir, sifonu sürekli çekebilir.” denildi.

BBC’nin haberine göre bu durumun, tuvaletin sahibi için beklenmedik ‘su faturalarına’ neden olabileceği belirtiliyor.

Rapora göre ayrıca, “Saldırganlar beklenmedik şekilde tuvalet kapağını veya koku spreyini açıp kapayarak, tuvaletin kullanıcısını rahatsız edebilirler.”

Güvenlik uzmanı Graham Cluley yaptığı açıklamada “Tuvaletlerdeki bu açık, masum görünüyor olabilir. Ama ev halkı için uygulama geliştiren şirketlerin, bilgisayar üreticileri kadar güvenlik risklerini akıllarında tutmaları gerekiyor.” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir