Alibaba, yeniden halka arz edilecek

Alibaba Group Holding, Hong Kong Borsası ile halka arz işlemleri için görüşmelerde bulunuyor. Ancak üstesinden gelinmeye çalışılan bir konu var: mülkiyet yapısı. Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre şirket, borsaya kote olurken bir yandan da kurucu Jack Ma ile ekibinin kontrolü elinde bulundurmasına izin verecek bir yapı kurmak istiyor.

Halka arz sayesinde milyarlarca dolar elde edebilecek olan Alibaba’nın hisseleri, Hong Kong ya da New York borsasında işlem görmeye başlayacak.

Şirkete yakın kaynaklara göre 1 yıl önce yeniden özelleşene dek Alibaba.com hisselerinin işlem gördüğü Hong Kong borsası şirketin her zaman değerlendirdiği seçenekler arasında.

Ancak bu borsada uygulanan kurallar şirketin talep ettiği mülkiyet yapısına izin vermiyor. New York ve Nasdaq borsalarında ise söz konusu yapıya sahip olmak mümkün.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Alibaba Group şirketinin yüzde 7’si kurucu Jack Ma’ya, yüzde 36.7’si Japon telekomünikasyon şirketi Softbank Corp.’a, yüzde 24’ü ise Yahoo’ya ait.

Halka arz işlemini hangi bankaların üstleneceği kesinleşmemekle beraber Ma ailesinin verdiği bilgilere göre Credit Suisse ile Morgan Stanley adı geçen bankalar arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl Alibaba’nın Yahoo’dan hisselerini geri alma sürecinde Credit Suisse baş finansal danışman olarak görev almıştı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir