Alman SAP şirketinden otistiklere iş

Alman bilgisayar programcılığı şirketi SAP, enformasyon teknolojisi alanında çok başarılı oldukları için yüzlerce otistik insanı işe almayı planladığını açıkladı. Şirket, 2020 itibariyle dünya çapında 65 bin çalışanından %1’inin otistiklerden oluşacağını açıkladı.

Otizm sosyal iletişim ve bazı davranışlarda sorunlara yol açan bir tür gelişim hastalığı. Fakat bazı otistik insanlar normalin üstünde zekaya sahip olabiliyor, ayrıntıları kolay görebiliyor.

Şirketin “Yenilikler aşırı uçlardan gelir” inancını taşıdığını belirten SAP Başkanı Luisa Delgado “Ancak farklı düşünen ve yenilik getirebilen insanları çalıştırma yoluyla 21. yüzyılın gereklerini yerine getirebiliriz.” dedi.

BBC’nin haberine göre, şirketin Hindistan’ın Bangalore kentindeki ofisinde program denemecisi olarak çalışan altı otistik çalışanı bulunuyor. SAP bu işçilerin çabaları sonucu üretkenliğin arttığını ve başka ülkelerde de otistikleri işe alma planlarının olduğunu açıkladı.

Şirket istihdam konusunda, otistiklerin enformasyon teknolojisi alanında iş bulmasına yardım eden Danimarkalı kuruluş Specialisterne ile ortak çalışacak. Asperger Sendromu da dahil olmak üzere otizm ile bağlantılı hastalıkların dünya nüfusunun %1’ini etkilediği tahmin ediliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir