Almanya, ABD’den silahlı İHA alıyor

Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, Almanya’nın silahlı insansız hava aracı (İHA) talebine olumlu yanıt verdi.

Haber ajanslarının “Spiegel Online” portalına dayandırdığı habere göre, ABD Almanya’ya Reaper tipi üç insansız hava aracı ve dört yer kontrol istasyonunun satışını onayladı.

“Spiegel Online”, “gelişmelerin, Alman Ordusu’nun üst düzey bir yetkilisinden edinildiğini” yazdı. ABD yönetiminin Alman yetkililere İHA satışının önümüzdeki günlerde resmiyet kazanacağını söylediği bildirildi.

Almanya’nın silahlı insansız hava aracı talebinin ABD’de bulunan Alman Savunma Bakanı Thomas de Maizière’in bugün ABD’li mevkidaşı Chuck Hagel ile yapacağı görüşmede de öne çıkması bekleniyor.

Reaper

De Maizière, yalnızca İsrail ve ABD tarafından üretilen silahlı İHA’lara Berlin’in ilgisini dile getirmiş, ABD’de imal edilen Predator B’den satın almak için girişimde bulunduklarını açıklamıştı. ABD, Almanya’nın talebini aylardır inceliyordu.

Deutsche Welle’nin haberine göre, silahlı İHA’nın fiyatı yaklaşık 13 milyon dolar. ABD’nin silahlı İHA’ların Avrupa hava sahasında da kullanımına izin verip vermeyeceği taraflar arasında açıklığa kavuşturulması gereken noktalar arasında yer alıyor. Almanya, Reaper model İHA’ların yanı sıra İsrail’den de Heron temin etmek için girişimlerine devam ettiği belirtiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir