‘Almanya, bir Türk’ün numarasını NSA’ya verdi’

Alman basınında son günlerde ABD-Alman gizli servisleri arasındaki işbirliğine dair sürekli yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. Cumartesi günü, Alman dış istihbarat servisi BND’nin ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’ya şüpheli kişilerin cep telefonu numaralarını ilettiği haberleri yer almış ve BND de bunu doğrulamıştı.

Süddeutsche Zeitung ve Panorama dergisindeki haberlerde, bu verilerin ABD tarafından şüpheli kişilerin konumunu belirleyip yok etmek amacıyla kullanıldığı iddia edilmişti.

Bild am Sontag gazetesindeki haberde ise 2010 yılı ekim ayında Pakistan-Afganistan sınırında bir Amerikan insansız savaş uçağı saldırısında öldürülen Türk kökenli Alman vatandaşı Bünyamin E.‘nin cep telefonu numarasının da Alman güvenlik yetkilileri tarafından ABD’ye iletildiği iddiaları yer aldı.

Alman güvenlik çevrelerine dayandırılan haberde, Amerikalılar’a Bünyamin E.‘nin Almanya’daki cep telefonu numarasının yanı sıra Türkiye’de iletişimde bulunduğu bir kişinin cep telefonu numarasının da verildiği kaydedildi. Ancak Bünyamin E.’nin verilerinin iletilmesinde Alman dış istihbaratı BND’nin rol oynamadığı belirtildi.

Almanya’da savcılık bu yıl temmuz ayında, Bünyamin E.‘nin öldürülmesi hakkındaki soruşturmayı durdurmuş, “Bünyamin E’nin öldürülmesinin silahlı çatışma hukuku ile bağdaştığı ve savaş suçu teşkil etmediği’ açıklamasında bulunmuştu.

Deutsche Welle’nin haberine göre, BND Başkanı Gerhard Schindler, cep telefonu verilerinin iletilmesine uygulamasına ilişkin, “NSA ile işbirliği doğrudan Afganistan’da görevli askerlerimizin korunmasına da yarıyor. Telekomünikasyon keşif çalışmalarıyla elde edilen veriler, teröristlerin saldırı planlarının zamanında fark edilebilmesine katkı sağlıyor. Bu, bir dış istihbarat servisinin öncelikli görevleri arasındadır“ açıklamasında bulundu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir