Almanya, NSA’nın XKeyScore programıyla dinliyor

Almanya’da haftalık haber dergisi Der Spiegel, son sayısında Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Kurumu’na (NSA) ait casusluk programlarından Alman istihbarat servislerinin de faydalandığını yazdı.

Söz konusu haberde, Almanya dış istihbarat servisinin (BND), XKeyScore adlı bir internet izleme sistemini kullandığı ve Spiegel muhabirlerinin bunu doğrulayan belgeleri gördüğü belirtildi.

Muhalefet liderleri, Merkel hükümetinden konuya derhal açıklık getirmesini istedi: “NSA’nın başının başbakanlıkta bir görüşme yaptığını duyuyoruz. Ve sonra hükümet sanki hiçbir şeyden haberi yokmuş gibi davranıyor. Bu saçma.”

“Eğer BND’nin başının Alman veri koruma kanunlarına karşı bir adım atmayı denediği doğru ise; kendisinden istifa etmesi beklenir.”

euronews’in haberine göre, Der Spiegel, daha önce de NSA’nın casusluk programına ilişkin gizli bilgileri basına sızdıran Amerikalı eski istihbaratçı Edward Snowden’a dayandırarak benzeri iddialarda bulunmuştu. Alman istihbarat yetkilileri ve Başbakan Angela Merkel söz konusu iddiaları reddetmişti.

Uzmanlar, XKeyScore gibi bir program sayesinde internet ve telefon hatları üzerinden günde yüzbinlerce veri toplamanın mümkün olduğunun altını çiziyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir