Almanya’da Telekom ve Vodafone’a yeni rakip

Alman telekomünikasyon piyasasında, Telekom ve Vodafone’a yeni bir rakip geliyor. Piyasadaki payı görece daha az olan E-Plus, O2’ya satılacak.

Hollandalı telekomünikasyon şirketi KPN, Alman piyasasındaki kardeş şirketi E-Plus’u İspanyol dev Telefonica’ya bağlı O2’ya satma kararı aldı. Satış işleminin gerçekleşmesi için hissedarların ve rekabet kurullarının onayı bekleniyor. KPN’nin E-Plus’u 5 milyar euro peşin ile yüzde 17,6 dolayında hisse karşılığında sattığı ifade edildi.

Telefonica Almanya’dan yapılan açıklamada, satış işlemi ile birlikte Alman telekomünikasyon piyasasında öncü bir şirket oluşacağı ifade edildi. Oluşacak yeni şirketin 43 milyon dolayında müşteri hacmine ulaşacağı ve 2012 rakamları ile 8 milyar 600 milyon euroluk bir ciroya sahip olacağı belirtildi.

Deutsche Welle’nin haberine göre, şirketler birleşmeden yeni bir sinerji oluşmasını ve büyüme potansiyeli doğmasını bekliyor. KPN şirketi yöneticileri, hissedarlarından satış işlemine onay vermesini istedi. Gelecek hafta hissedarlar genel kurulunun olağanüstü şekilde toplanması bekleniyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir