Anahtar ve priz

Anahtar ve priz seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar

Yaşam alanlarının aydınlatılmasına katkı sağlayan anahtar ve prizleri seçerken, dekorasyona uyumları kadar kolay kullanımları ve güvenli oluşlarına da dikkat etmek önemli. Geniş ürün gamıyla sektör lideri olma yolunda ilerleyen Günsan’ın yeni nesil üretim teknolojisi ile üretilen anahtar ve prizleri, farklı tasarımları güvenli ve kolay kullanımlarıyla her ihtiyacı karşılıyor.

Elektrik geçişlerini sağlayan anahtar ve prizler, her ne kadar küçük bir detay gibi görünse de dekorasyonun önemli bir tamamlayıcısı. Anahtar ve prizlerin görünümleri ve tasarımları kadar sağlam olmaları da güvenlik açısından önemli. Özellikle de çocuklu bir evde yaşıyorsanız priz seçimi daha da önem kazanıyor.

Güvenli ve sağlam ürünler seçilmeli

Anahtar ve prizlerin tasarımsal özellikleriyle birlikte güvenli olması gerekliliğinin de altını çizen Günsan Pazarlama Direktörü Alişan Çapan; “Anahtar ve priz seçiminde yapılan hatalar istenmeyen sonuçlara neden olabiliyor. Özellikle de çocuklu bir evde yaşıyorsanız hassasiyet daha da artıyor ve önem teşkil ediyor. Bilinçsiz yapılan seçimler ya da yanlış yapılan anahtar montajları kısa devrelere ve elektrik kaçaklarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle ev dekorasyonuna uyumu kadar anahtar ve prizlerin güvenli ve sağlam oluşuna dikkat etmek gerekiyor” dedi.

Anahtar ve priz yangına dayanıklı olmalı

Prizlerin çalışır durumda oldukları ve herhangi bir tehlike taşımadıklarının uzmanlar tarafından düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizen Çapan, ‘‘Ara kablo ve grup prizlere aşırı yüklenmemesi gerekiyor. Kablolar aşırı yük ile ısınarak yangın çıkmasına ya da kısa devre oluşmasına yol açabilir. Bu nedenle çoklu prizlere çok sayıda elektrikli cihazı aynı anda takarak çalıştırmamalıyız. Yapılan yanlışlardan bir tanesi de elektrik yüzünden çıkan yangınlarda su ile söndürmek. Su iletkendir ve çıkan yangını bu şekilde söndürmeye çalışmak kişinin hayatını tehlikeye sokar. Bu tür durumlarda mutlaka yangın söndürücü kullanılmalıdır.’’ şeklinde konuştu.

Kuvvetli tutuş özelliğine dikkat

Çocuklu evlerde prizler en dikkat çekici unsurlar. Çocukların evde daha rahat dolaşması için korumalı prizlerin tercih edilmesi ya da çocuk kilitli anahtar prizleriyle çocukların elektrikle temasının önüne geçebilmesi gerekiyor. Banyo, tuvalet gibi ıslak alanlarda ise su ile teması engelleyecek kapaklı tip prizler kullanılması gerekiyor.

Priz tasarımlarında güvenlik için dikkat edilmesi gereken diğer bir detay ise, kuvvetli tutuş özelliği. Priz yuvasına kuvvetli bir şekilde monte edilemeyen ürünler, fiş çekildiğinde yuvasından çıkabilir ve elektrik çarpmalarına sebep olabilir. Özellikle priz seçimlerinde kuvvetli tutuşları tercih ederek, priz yuvasının yerinden çıkmasını önleyebilirsiniz.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir