Android için Türkçe Firefox 2013’te gelecek

Mozilla baş misyoneri Tristan Nitot, web teknolojileri ile ilgili bir kongrede konuşma yapmak üzere geldiği İstanbul’da, Mozilla ve ürünleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Hali hazırda, Android için Firefox’un Türkçe dil lokalizasyonu üzerinde çalıştıklarını belirten Nitot, bu versiyonun önümüzdeki sene başına yetişmesini planladıkları bilgisini verdi.

Bir Netscape personeli olarak 1998 yılının başında Mozilla projesini kendi yerleşim yeri olan Avrupa’da duyurma görevini üstlenen Tristan Nitot, o tarihten bu yana, AOL/Netscape’de Avrupa için Gelişimci İlişkileri Sorumlusu olarak görev aldı ve ardından 2003 yılında Mozilla Vakfı kurulduktan hemen sonra Mozilla Avrupa’yı oluşturdu. Avrupa’daki çeşitli Mozilla topluluklarının gelişimine yardım etti. Tristan şimdi Mozilla’nın Baş Destekçisi ve Mozilla’nın misyonunu tüm dünyada tanıtıyor.

Konuşmasında Web teknolojilerinin mevcut ve gelecekteki durumuna değinen Nitot, Firefox OS ile ilgili:  ‘Web masaüstünde kazandı ve biliyorum ki bunu mobilde de yapabiliriz. Firefox OS ile mobil Web’de devrim yapabiliriz.’ dedi.

HTML5 ile ilgili ise: ‘HTML5’e gerçekten inanıyorum. Önümüzdeki yıllarda milyarlarca kullanıcı ilk kez online olurken, herkesin kullanabilceği, cazip bir akıllı telefon tecrübesi sunmak önemli olacak ve HTML5 kullanıcılar kadar, yazılımcılar için de başarının anahtarı.’ diye ekledi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir