Apple, 7 inçlik tablet pazarından payını iPad Mini ile alacak

Teknoloji devi Apple, 7.9 inç ekran büyüklüğüne ve 1024×768’lik ekran çözünürlüğüne  sahip iPad Mini’yi tanıttı. A5 işlemciye sahip olan iPad Mini, şirketin 7 inç ekran piyasasındaki kozu olacak.

Bilindiği gibi Amazon Kindle, Samsung Galaxy Tab ve Google Nexus, 7 inç ekrana sahip tablet pazarında önemli bir başarı elde etmişti. Apple, şirketin kurucusu Steve Jobs’ın sıcak bakmadığı bu segmente piyasa koşulları gereği girmek zorunda kaldı.

Steve Jobs, sağlığında 7 inçlik tablet bilgisayar çıkarma fikrine şiddetle karşı çıkmış, ‘çocuk oyuncağı’ bile demişti. Jobs, “7 inçlik tabletler çocuk işidir; akıllı telefonlarla rekabet etmek için çok büyük, iPad ile rekabet için çok küçük” diyordu.

Ancak daha sonraları hem Amazon hem de Samsung tarafından çıkarılan 7 inçlik tabletlerin pazarda talep görmesi üzerine yumuşadığını Apple’ın iTunes ayağının başındaki Eddy Cue anlatmıştı.

Apple, iPad Mini’yi 329 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunacak. iPad Mini öncelikli olarak aşağıdaki ülkelerde satışa çıkacak.

Tanıtımda, Android işletim sistemli tabletlerle kıyaslama yapılarak, iPad Mini’nin daha avantajlı olduğu savunuldu.

Konuyla ilgili olarak, “Jobs, ’7 inç tablet olmaz’ demişti, ama iPad Mini geliyor” haberini de okuyabilirsiniz.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir