Apple, iPhone 5C ile Çin pazarını hedefliyor

Apple, geçen yıl piyasaya sürdüğü iPhone 5’in yeni modelleri “5C” ve “5S”i dün California’da tanıttı. Şirket “ucuz iPhone” olarak bilinen plastik kasalı 5C modeliyle özellikle 1,2 milyar telefon kullanıcısının olduğu Çin pazarındaki payını artırmayı hedefliyor.

Apple, siyah ve beyazın yanı sıra altın rengi de bulunan 5S’i dünyanın en gelişmiş, en hızlı telefonu olarak tanıttı. iOS7 işletim sistemiyle çalışan telefonun parmak izi tanıma sistemi var. Apple’ın sunumunda yeni teknolojiden çok yeni pazar arayışının öne çıktığı belirtiliyor.

Renkli iPhone 5C modelinin çıkarılması Apple için riskli bir adım. Bugüne kadar Apple, iPhone’u lüks bir marka olarak sunmakta çok başarılı oldu.

iPhone’lar en fazla kar getiren ürün sıfatını bile hak edebilir. Eğer sürekli olarak telefonlarını yeni iPhone’larla değiştiren insanlar ucuz modele yönelirse Apple’ın kârı eriyebilir.

BBC’nin haberine göre, Apple CEO’su Tim Cook ve kurmayları, bu modelin iPhone’ların cazibesini artıracağı görüşünde. Özellikle de Çin pazarında.

Çinli tüketiciler, iPhone’u seviyorlar ama daha çok Android telefonları özellikle de Samsung ve Çin yapımı Xiaomi marka telefonları tercih ediyorlar. Çin’de pazar payı küçülmeye başlayan Apple, bu hamlesiyle dünyanın en büyük telefon pazarında konumunu güçlendirmeye çalışıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir