Apple, Siri’ye Türkçe öğretecek

Apple, iOS için tasarladığı kişisel akıllı asistan ve navigasyon programı olan Siri’yi Rusçaya çevirmek için Rus mühendis aradığını açıkladı.

Şirketin sitesinde Kariyer bölümünde yer alan bilgiye göre yeni çalışanın anadili Rusça olması ve programlamayı kendisi yapabilmesi gerekiyor.

Yeni mühendis, Siri’ye yabancı diller öğreten takım içinde çalışacak. Ek talepler arasında Java, Perl ve Shell programlama dillerini bilmesi ve iOS ile OS X için uygulama yazma deneyiminin olması gösterildi.

Apple ayrıca Tayca, Hollandaca, Türkçe, İsveççe, Danca, Arapça, Japonca Norveççe ve Çincenin Kanton diyalekti için benzer uzmanları arıyor.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, mobil işletim sistemi iOS’te kullanılan sesli asistan Siri, 15 dilde doğal konuşmayı anlıyor. Şu anda bu diller arasında Rusça ve Türkçe yok.

Bu ay başlarınca yapılan tasarımcılar konferansı WWDC’de iOS 8’in 22 dili destekleyeceği duyurulmuştu, ancak hangi diller olacağı belirtilmemişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir