Apple’ın iki yöneticisi görevden ayrılıyor

Bilgisayar ve tüketici elektroniği devi Apple yönetim kadrosunda büyük bir değişikliğe giderek, iki üst düzey müdürünün ayrılacağını açıkladı. Açıklama şirketin yeni harita uygulamasındaki hataları ve hayal kırıklığı yaratan dördüncü çeyrek rakamlarını izliyor.

iOS yazılımının lideri Scott Forstall gelecek yıl ayrılacak. Ayrılana kadar da Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cook’a danışmanlık yapacak. Perakende Müdürü John Browett de şirkete katıldıktan altı ay sonra ayrılıyor.

Apple bu değişikliklerin amacının yazılım, donanım ve hizmet birimleri arasında işbirliğini artırmak olduğunu bildirdi; kişiler hakkında ayrıntıya girmedi.

Değişiklikler çerçevesinde Apple’ın endüstriyel tasarımından sorumlu olan Sir Jonathan Ive, yazılım tasarımından da sorumlu olacak. Craig Federighi ise, hem iOS, hem de OS X’e bakacak.

Kimi uzmanlar, görünümde evrim konusunda Android’in gerisinde kalan Apple yazılımlarına Ive’ın yeni bir soluk getirebileceğini söylüyor.

BBC teknoloji muhabiri Leo Kelion’a göre, Forstall tasarımda gerçek dünyadaki örneklere benzer ikonları, örneğin takvim uygulaması için takvim yaprakları görüntüsünü tercih ediyordu. Ive ise, donanımda çok daha sade bir görüntüden yana tercih kullandı.

Bu iki güçlü lider arasındaki iktidar mücadelesinde dengeleri, harita fiyaskosu değiştirdi. Yeni harita uygulamasında çok sayıda hata çıkmasının ardından Apple yoğun tepki almış, Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cook özür dilemek zorunda kalmıştı.

Bu yazılımdan sorumlu olan Forstall, Apple’a 1997 yılında katıldı. Forstall, Mac OS X’in mimarlarından biri olarak kabul ediliyor. Businessweek dergisinde yayımlanan portresinde Forstall’un, tüketici teknolojisi konusundaki keskin görüşleri yüzünden, “Steve Jobs’un sesinin şu anki en iyi temsilcisi” olduğu belirtilmişti.

BBC teknoloji muhabiri Leo Kelion da, Steve Jobs ile birlikte Next’ten gelen Forstall’un bir zamanlar “geleceğin CEO’su” ve “mini-Steve” diye tanımlandığını hatırlatıyor. Ancak diğer üst düzey yöneticilerle arasının açık olduğu kaydediliyor.

Bazı kaynaklara göre de, harita uygulaması konusundaki özrü Forstall’un imzalaması istenmişti ancak o bunu reddetti. Forstall bu yıl hisselerini satarak yaklaşık 39 milyon dolar kazandı; Silikon Vadisi’ndeki rakip şirketler arasında da revaçta olacağı söyleniyor.

Perakende Müdürü John Browett ise, Apple mağazalarındaki cömert eleman sayısını azaltmak istediği için tepki toplamış, sonunda geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Browett’in yerini alacak isim belli oluncaya kadar perakende bölümü, doğrudan Yönetim Kurulu Başkanı Cook’a bağlandı. BBC’nin haberine göre, Apple’ın geçen hafta açıkladığı 8,2 milyar dolarlık dördüncü çeyrek kârı ile 14 milyon adet iPad satışı tahminlerin gerisinde kalmıştı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir