Arçelik üretim merkezi olarak Tayland’ı seçti

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Tayland’da 2015 sonunda faaliyete geçmesi planlanan buzdolabı fabrikasına ilişkin, “Güneydoğu Asya Bölgesi, dünya ekonomisinin en önemli ağırlık merkezlerinden biri haline geldi. Tayland’ın bu bölgede üretim üssü olabilecek çok güçlü bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz” dedi.

Koç Holding tarafından yapılan yazılı açıklamada Tayland yatırımına ilişkin bilgiler verildi. Açıklamaya göre, Arçelik AŞ, Güneydoğu Asya’da üretim merkezi olarak Tayland’ı seçti.

Beko’nun Tayland’da temelleri atılan, 263 bin metrekare üzerine kurulu fabrikasında buzdolabı üretilecek. Arçelik AŞ’nin bu yatırımı, global markası Beko ile Avrupa pazarındaki başarısını Association of South East Asian Nations – Güneydoğu Asya Uluslar Birliği’nde de (ASEAN) tekrarlama hedefinin önemli bir adımını oluşturuyor.

2015 sonunda faaliyete geçmesi planlanan Beko Tayland Fabrikası, Arçelik AŞ’nin Romanya, Rusya, Çin ve Güney Afrika’dan sonra, yurt dışında yedinci, toplamdaki ise 15’inci üretim tesisi olacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mustafa V. Koç, Arçelik AŞ’nin Beko markasıyla global bir başarı hikayesi yazdığını belirtirek “Ar-Ge performansı, inovasyon odaklı yaklaşımı, donanımlı insan kaynağı, ileri teknolojiye sahip ürünleri ve esnek pazar koşullarına göre üretim kabiliyeti Beko markamıza dünyanın dört bir yanındaki en rekabetçi pazarlarda güç katıyor. Güneydoğu Asya Bölgesi de dünya ekonomisinin en önemli ağırlık merkezlerinden biri haline geldi. Tayland’ın bu bölgede üretim üssü olabilecek çok güçlü bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz. Arçelik AŞ, ülkemizin küresel konumunu güçlendiren başarıları ile dünyanın dört bir yanında ülkemizi ve Topluluğumuzu gururla ve başarıyla temsil ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Arçelik AŞ’nin farklı tüketici beklentilerini, yüksek kaliteli ürünlerle karşılayabilme yetkinliği sayesinde Beko markasıyla global bir başarı hikayesi yazdığını kaydeden Koç, “Bu başarıyı elde etme ve sürdürmede, donanımlı insan kaynağı, ileri teknolojiye sahip ürünler ile esnek pazar koşullarına göre üretim yapmak ve Ar-Ge çalışmaları büyük önem taşıyor. Bu alanlardaki başarımız, ürünlerimizi çok hızlı bir şekilde inovasyon ile buluşturup, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi, beyaz eşya pazarının en rekabetçi olduğu ülkelerde pazar payı kazanmamızı sağladı” ifadelerini kullandı.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik AŞ Genel Müdürü Levent Çakıroğlu da Tayland yatırımı hakkında “Tayland’da pazarın ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap verecek bölgesel bir üretim merkezine sahip olmamız, Güneydoğu Asya Bölgesi’ndeki hedeflerimize ulaşmamızın anahtarlarından biri olacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Çakıroğlu şunları kaydetti: “Tayland’ı, Avrupa’daki başarı hikayemizi tekrar etmeyi hedeflediğimiz ASEAN için bir merkez olarak görüyoruz. Tayland buzdolabı fabrikasında üretimin yüzde 90’ını ihraç edeceğiz. 3 yıl içinde Beko markamız ile Tayland’ın yanı sıra aralarında Filipinler, Vietnam, Malezya, Singapur, Endonezya, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın da bulunduğu 10 ülkeye yaklaşık 310 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Üç yıl içinde toplam 100 milyon dolarlık yatırım yapacağız ve üç yıl içinde ASEAN’da 500 milyon dolar ciro hedefliyoruz.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir