Arçelik’in teknoloji çözümleri Vodafone Arena’da

Beşiktaş JK’nın yeni stadyumu Vodafone Arena’nın aydınlatma, iklimlendirme ve dijital görüntüleme alanındaki sistemlerini geliştiren Arçelik AŞ., tribün ve televizyon başındaki seyirciler için yepyeni bir futbol deneyimi sunacak.

Arçelik AŞ’den yapılan açıklamaya göre, saha aydınlatmasında kullanılan ve titreşim yaratmayan en gelişmiş plazma aydınlatma sistemi (PLS) ile Vodafone Arena, 3500 lux aydınlatma değeri ile Avrupa’nın en aydınlık stadyumu olma özelliğine kavuştu.

Futbolcuların gölgelerinin zemine düşmesini engelleyen sistem aynı zamanda 4K televizyon çekimleri için de en uygun ışığı sağlıyor. Yavaş çekimlerde (slow motion) gözlenen titreşim sorununu ortadan kaldıran PLS, televizyon başındaki seyirciler için maç izleme keyfini katlayacak.

Moda, sanat, spor, şirket toplantıları gibi organizasyonlar için bir yaşam merkezine dönüşebilen Vodafone Arena’nın farklı alanlarında aynı anda ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını karşılayabilen esnek iklimlendirme sistemi VRS (değişken debili klima sistemi) ise alanında dünyanın en verimli sistemi olma özelliği taşıyor.

Beşiktaş JK’nın sponsoru Beko’nun sağladığı, merkezi yayın ve dijital bilgilendirme uygulamalarına imkan sağlayan UltraHD (4K) destekli 325 video wall ve stadın tamamındaki 700’den fazla ekran Vodafone Arena’da dijital görüntüleme alanında bir şölen sunuyor.

Arçelik AŞ. Türkiye’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Can Dinçer, “Beşiktaş JK ile uzun yıllara dayanan köklü sponsorluk ilişkimizi pekiştiren bir projeye imza attık. Vodafone Arena için aydınlatma, iklimlendirme ve dijital görüntüleme alanında en yenilikçi teknoloji çözümlerini uyguladık. Uyguladığımız proje ile Avrupa’nın en aydınlık stadyumu olan Vodafone Arena, esnek ve hızlı iklimlendirme sistemiyle de dünyada alanında en yüksek enerji verimliliğine sahip stat olma özelliğine kavuştu.” dedi.

Arçelik AŞ’nin Vodafone Arena’nın saha aydınlatmasında aydınlatma titreşimi yaratmayan plazma aydınlatma sistemlerini projelendirerek uyguladığını söyleyen Dinçer, “Vodafone Arena, Türkiye’de FIFA Class 5 kriterlerinde yer alan yatay ve dikey aydınlatma seviyelerini yakalayan ilk stat oldu. 3500 lux ışık seviyesi ile Avrupa’nın en aydınlık stadı olma özelliğini kazandı. Bu özellik 4K TV çekimlerinin en yüksek performansta yapılmasına imkan tanırken, TV başındaki futbolseverlere de eşsiz bir maç izleme deneyimi de sunuyor. Stadyumun iç ve dış bölgelerinde uyguladığımız LED aydınlatma çözümleri ile ışıklandırmanın en yüksek standartlarda gerçekleşmesini sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Arçelik AŞ’nin enerji verimliliğine büyük önem verdiğinin altını çizen Dinçer, şöyle konuştu:

“Isıtma ve soğutma alanında yine en son teknolojiyi ve kullanım kolaylığı sağlayan ısı geri kazanımlı VRS sistemini kullandık. Maç günleri dışında müze, moda, kurumsal toplantılar gibi farklı etkinlikler için kullanılmak üzere tasarlanan stadyum için en uygun sistem olarak belirlenen VRS sayesinde Vodafone Arena, dünyada en yüksek enerji verimliliğine sahip stat oldu. Geliştirdiği teknolojilerle, küresel enerji verimliliğinin öncüsü olan Arçelik AŞ iklim değişikliği ile mücadeleye büyük önem veriyor. Geliştirdiğimiz projenin sağlayacağı verimlilik, Vodafone Arena’nın yeşil bina sertifikası almasında da önemli rol oynayacak.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir