ASELSAN’a uluslararası ödül

ASELSAN MGEO Grubu, “Kompakt Görüntüleme Modülü” Kartı ile ‘Mentor Graphics PCB Technology Leadership Awards (TLA) – 2012’ yarışmasının en zorlu kategorisi olarak da ifade edilen “Savunma, Havacılık ve Uzay” kategorisinde birincilik ödülünü alarak, Türkiye için bir ilki gerçekleştirdi.

Elektonik tasarım otomasyonu yazılımlarının dünya lideri Mentor Graphics’in Baskı Devre Kartı (Printed Circuit Board-PCB) Teknolojisi konusunda bu yıl 24.sünü düzenlediği “PCB Teknolojisi Liderliği Ödülleri”nde “Savunma, Havacılık ve Uzay” kategorisi birinciliğini ASELSAN MGEO (Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik) Grubu kazandı.

Son 5 yıldır dünya çapında ilk 100 savunma sanayi kuruluşu arasında yer alan tek Türk şirketi olan ASELSAN ile Mentor Graphics’in tüm destek çalışmalarını yürüten CDT, Türkiye’ye ilk kez kazandırılan ödülle ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

“Elektonik tasarım otomasyonu yazılımlarının dünyadaki lideri Mentor Graphics, PCB konusundaki çalışmaları destekleyen en önemli şirketlerden de biri. Her yıl düzenlediği bu ödüllere Türkiye’den konusunda uzman farklı birçok şirket katılıyor. Bugüne kadar bu şirketler arasında 2 ve 3.’lük dereceleri kazananlar da oldu. Ancak ilk defa bir Türk şirketi olarak ASELSAN ülkemize birincilik ödülünü kazandırdı.”

Bu seneki ödüllere 6 farklı kategoride 15 ülkede faaliyet gösteren şirketlerin katıldığı; ASELSAN’ın ise tüm kategoriler arasında en zorlu kategori olarak da nitelenen “Savunma, Havacılık ve Uzay” kategorisinde mücadele ettiği belirtildi:

“Türkiye’nin en önemli elektronik sanayi kuruluşu olan ASELSAN, Türkiye’de Mentor Graphics ürünlerini en geniş kapsamlı şekilde kullanan ve en ileri teknoloji tasarım araçlarını tedarik eden şirketlerin de başında geliyor. Daha önceki senelerde bu kategorinin birincileri arasında General Electric, Selex Galileo, L-3 Avionics Systems, General Dynamics ve Astrium gibi dünyanın en önde gelen savunma sanayi şirketleri bulunuyordu. Tasarımı ile bu yılki birincilik ödülünü alan ASELSAN, uluslararası arenada Türkiye’nin başarısını bir kez daha kanıtlamış oldu. Kazanılan bu önemli başarıdan dolayı hepimiz çok mutlu ve gururluyuz.”

ASELSAN MGEO Grubu’nun Şefika Özkal Piroğlu, Murat Karadeniz, İnanç Doğru, Serkan Özyürek, Halil İbrahim Yaşlak ve Hakan Çimen’den oluşan 6 kişilik ekibinin tasarladığı “Kompakt Görüntüleme Modülü” Kartı bu yılki yarışmada tasarlanmış olan “en yoğun ve küçük tasarım” olarak dikkat çekti.

Yarışmanın her biri kendi alanında uzman ve dünyaca tanınan jürisi ASELSAN’ın birinciliği, güç ve sinyal dağıtımı için en akıllı katman kullanımı ile en verimli yollandırma ve yerleşim yapılan tasarımıyla aldığını açıkladı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir