Atari, Fransız ortağından ayrılıp atağa geçecek

Bilgisayar oyunları üreticisi Atari’nin Amerika Birleşik Devletleri kolu iflas koruma başvurusunda bulundu. 80’lerde çığır açan gözde video oyunu Pong’un yaratıcısı olan şirket, sürekli zarar eden Fransa merkezli ana şirket Atari SA’dan ayrılmak istiyor.

Atari Aralık’ta para bulabilmek için yatırımcılarla konuştuğunu açıklamıştı. Ana şirket Atari SA yıllardır zor durumda. Şirketin ABD kolu, son yıllarda dijital oyun üretimine ağırlık vermiş ve Atari SA’nın lokomotifi haline gelmişti.

Pong’un başarısı milyarlarca dolarlık bir video oyunları sektörün oluşmasına zemin hazırlamıştı. 40 yıl önce kurulan şirket, mali sorunlar yüzünden birkaç kez el değiştirdi.

Fransız Infogrames Entertainment adlı şirket Atari’nin bir bölümü 2000 yılında satın almıştı. 2008’de şirketin kalan hisselerini alan şirket, adını Atari SA olarak değiştirdi.

Şirket New York’taki iflas mahkemesine başvurusunda özel bir yatırım şirketinden alacağı 5,25 milyon dolar kredi için onay istedi. BBC’nin haberine göre, şirketin bu yolla yeniden yapılanma sürecine gireceği ve yeni oyunlar için pazar bulabileceği belirtiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir