Avea, cepte 84 Mbps hıza ulaştı

Avea, 3G çift taşıyıcı ve çift anten teknolojisini canlı şebeke iletişim kulesinde aktif hale getirerek kullanıcı başına 84 Mbps maksimum hıza ulaştığını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, bu sistemi 26 canlı sahada aktif olarak kullanmaya başlayan Avea; yıl sonuna kadar mevcut 3G iletişim kulelerini sisteme uyumlu hale getirmeye devam edecek.

4G üzerine çalışmalarının devam ettiğini ve Türkiye’de ilk defa LTE Advanced için deneme iznini de geçtiğimiz yıl Aralık ayında Avea’nın aldığını söyleyen Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr.Coşkun Şahin; sistemle ilgili test ve demoları 4 Nisan 2013 tarihinde tamamladıkları noktasının altını çizdi

Şahin, “Müşterilerimize 81 ilde çift taşıyıcılı internet teknolojisi Mobil Plus’ı sunarak, şimdi de çift taşıyıcı ve çoklu anten teknolojiyle 3G’yi 4 kat hızlandırarak 4G seviyesine çıkarttık. Yeni uygulamayla 84 Mbit’e çıkan ilk operatör olduk. Gerçekleştirdiğimiz bu çalışmayla kullanıcılarımız 3G’yi 4G gibi kullanabilir hale geldiler” dedi.

Bu teknoloji örneğin 8Mbps ADSL bağlantı ile ortalama 7 saatte inen bir Blu-ray filmin sadece 40 dakikada indirebileceğini ifade eden Şahin, “Türkiye’de ilk defa Avea tarafından hayata geçirilen bu teknoloji ile 5 saniyede 12 şarkılık bir müzik albümü; 12 dakikada ise 90 dakikalık HD kalitede bir futbol maçı indirilebiliyor” şeklinde konuştu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir