Avrupa’nın yarısı ‘akıllı’ telefon sahibi

AB genelinde yapılan bir araştırmaya göre, kullanılan cep telefonlarının yarısından çoğu akıllı telefonlardan oluşuyor. Almanya ise listede son sıralarda geliyor.

Akıllı telefonlar, Avrupa genelinde klasik cep telefonlarını tahtından etti. Piyasa araştırma şirketi Comscore’un verilerine göre, 2012 Aralık ayında kullanılan akıllı telefonların sayısı AB ülkelerinde ilk kez normal cep telefonlarının sayısını geçti.

Araştırma bazı bölgesel farklılıklar olduğunu da gözler önüne serdi. Buna göre, İngiltere’de kullanılan cep telefonlarının yüzde 64’ü akıllı telefonken, Almanya’da bu oran yüzde 51 civarında çıktı.

Almanya’da çoğu kişi internet fonksiyonu olmayan normal cep telefonlarını kullansa da Comscore, bu durumun değiştiğini bildiriyor. Almanya’da yeni satın alınan cep telefonlarının dörtte üçünden fazlasının akıllı telefonlardan oluştuğu belirtiliyor.

Google açık ara lider

Deutsche Welle’nin haberine göre, internet hâlâ büyük ölçüde bilgisayar üzerinden kullanılıyor. İnsanlar daha çok gündüzleri bilgisayar kullanırken, akşam saatlerinde akıllı telefon ya da tablet bilgisayarları tercih ediyor.

Öte yandan, “Dijital Almanya” adlı araştırma, internet arama motoru Google’ın gücünün değişmediğini gösteriyor. Google, Almanya’da yüzde 96 pazar payına sahip. Microsoft’un Bing adlı arama motoru ya da Yahoo, çok küçük bir paya sahipler.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir