Bakan Elvan, 4G için tarih verdi

Capital ve Ekonomist dergileri öncülüğünde, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda düzenlenen geleneksel CEO Club toplantılarında konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 4G ihalesinin detaylarını ve süreci anlattı.

“Altyapı 2015” başlıklı buluşmada Elvan, şunları söyledi: “Kalkınmanın ve gelişimin olmazsa olmazlarının başında insan kaynakları ve nitelikli iş gücü geliyor. Eğitim düzeyi yüksek, bilgi ve beceri nitelikleri itibarıyla örnek bir insan altyapısına yatırım yapıyoruz. İkinci temel olmazsa olmazımız girişimcilik ruhu. Eğer bir toplumda girişimcilik ruhu varsa, o toplum daha hızlı kalkınır. Üçüncüsü ise sağlam bir altyapıya sahip olmak. Güçlü ve rekabetçi bir fiziki altyapının yanında, tüm kurumları ve kurallarıyla, sağlam bir demokratik hukuk altyapısı şart. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak fiziki altyapıda üzerimizde büyük sorumluluklar bulunuyor. Kamu yatırımlarının %46’sını Bakanlığımız gerçekleştiriyor. Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü alanında inanılmaz bir gelişme var. Sektörün alt segmentlerine baktığımızda bunu çok daha iyi görebiliyoruz. Bilgi ve iletişim sektörünün, Türkiye ortalama büyüme hızının 5 katı hızla büyüdüğünü söyleyebiliyoruz. Geniş bant abone sayısında 2013-2014 arasında %24 artış oldu. Mobil abone sayısında çok yüksek bir artış var. Numara taşıma oranı %20’lerin üzerinde. Yer altı fiber optik ağ altyapımız 240 bin kilometreye ulaştı. Bu miktar elbette yeterli değil ama bu alanda da Türkiye çok hızlı gelişiyor. Fiber altyapının artırılması ve güçlendirilmesi için biz de tedbirler alacağız. 2015’te 4G ihalesine çıkacağız. 2015’in ilk üç ayı sonunda ihaleyi gerçekleştirmek yolunda mesai harcıyoruz. 2015 sonunda da 4G’ye geçmiş olacağımızı düşünüyorum.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir