Balıkesir toplu taşıma uygulaması Moovit’te

Hem Marmara’ya hem Ege’ye kıyısı olan Türkiye’nin en güzel şehirlerinden Balıkesir Türkiye’den 15. şehir olarak ücretsiz toplu taşıma uygulaması Moovit’e eklendi. Balıkesir’in Moovit’e eklenmesinin arkasında görme engelliler için erişilebilirlik, arkadaşlar arası yardımlaşma ve resmi kurumların desteğini bir arada barındıran eşsiz bir hikaye var.

%90 görme engeli olan Fatih Aktaş, farklı şehirlerde ulaşım için Moovit’i kullanıp hayatının ne kadar kolaylaştığını gördüğünde hem görme engelliler hem de şehrinde yaşayan herkes için Moovit’in Balıkesir’de olması gerektiğine karar verdi ve dünyada 60 milyondan fazla kişinin Moovit’i ücretsiz olarak kullanmasına yardım eden global Mooviter Topluluğu’nun bir parçası oldu.

Şehirdeki toplu taşıma bilgisine ulaşmak için Fatih, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile iletişime geçti. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, hem hat bilgilerini paylaşarak hem de hat ve durakları oluşturmak ve saatleri eklemek için Moovit’in özel olarak oluşturduğu Moovit Editör’de yardımlarda bulundu.

Aynı zamanda Moovit Editör’de haritalandırma konusunda Fatih’in Balıkesirli arkadaşları da yardım etti ve Moovit Türkiye ekibinin de katılımıyla eşsiz bir mapathon gerçekleştirildi ve Balıkesir haritalandırılarak uygulamaya eklendi. 150.000’den fazla üyesi olan Mooviter Topluluğu’nun yerel bilgileri uygulamaya dünyada hiç bir uygulamada olmayan bir doğruluk ve gerçeklik katıyor ve her 16 saatte iOS, Android ve web sitesinde kullanılabilecek yeni bir yerin toplu taşıma bilgileri ekleniyor.

Balıkesir Mooviter Topluğu üyesi Fatih deneyimini şöyle anlatıyor: “Daha önceleri otobüse bindiğimde şoföre ineceğim durağı söylüyordum, Şöför de bazen beni unutabiliyordu. Eğer beni unutursa en az 1saatim boşa gitmiş oluyordu… Şu anda Moovit Balıkesir’de olduğu için çok mutluyum ve bu başarıda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Moovit’i ilk denediğimde bu kadar başarılı olacağını sanmıyordum. Önce bir rota belirledim daha sonra hangi toplu taşıma araçlarını kullanacağımı öğrendim ve daha sonra otobüse bindiğimde ineceğim durağı kaçırmadan indim. Bu benim için büyük bir başarı demekti! Moovit’i diğer görme engelli kardeşlerime ve herkese tavsiye ediyorum.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir