Başı ağrıyan çareyi internette arıyor

Almanların yüzde 63’ü interneti sağlık sorunlarına çare bulabilmek için kullanıyor. Çoğu insan, psikolojik sorunların çözümünü internette arıyor.

Leipzig ve Köln üniversitelerince yapılan bir araştırmaya göre, Almanya’da aktif internet kullanıcılarının yüzde 63’ü; yani neredeyse üçte ikisi, interneti sağlıklı ilgili konularda bir danışman olarak kullanıyor.

İnternet ortamında psikolojik danışma olanakları ise çok fazla tanınmıyor. Araştırma sonuçlarına göre, büyük bir çoğunluk gelecekte internette bu tarz hizmetleri kullanmaya hazır olduklarını bildirdi.

Araştırmanın odağında, internet bazlı psikoterapi hizmetlerinin tanınıp tanınmadığı ya da bunların kabul görüp görmediğini araştırmak vardı. Bu amaçla 2010 yılında 2 bin 411 kişiyle anket yapıldı.

Deutsche Welle’nin haberine göre, araştırma sonucunda, doktor ve terapistlerin gelecekte online danışmanlık veya diğer destek hizmetlerini de terapiye dâhil etmesi gerektiği kaydedildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir