Belgenet, her gün 29 bin ağacı kurtaracak

Türksat A.Ş. tarafından geliştirilen ve tüm kamu ve özel sektör yazışmalarına standart getiren “elektronik belge yönetim sistemi” BELGENET’in kamuda sağlayacağı kâğıt tasarrufuyla ülke genelinde günde 29 bin ağacın kesilmesini önleyeceği açıklandı.

Türksat A.Ş., Türkiye’de kamu kurumlarının ancak %30’unda elektronik yazışma kullanılırken, %70 oranında hala kâğıt kullanıldığını belirttiği açıklamada, hâlihazırda kamu kurumlarının %53’ünde elektronik belge yönetimi uygulamalarına dönük herhangi bir altyapı bulunmadığına dikkat çekildi.

Türksat tarafından geliştirilen BELGENET, kamuda elektronik belge yönetim sisteminin yaygınlaşmasına yönelik önemli bir boşluğu doldurmak üzere tasarlandı. BELGENET, e-Devlet Kapısı’na geçiş sürecinde, kamu kurumlarında kurumlar arası hızlı ve etkin iletişimin gerçekleştirilmesinde de büyük kolaylık sağlayacak.

Türksat tarafından geliştirilen elektronik belge yönetim sistemi BELGENET, kâğıt tasarrufunun yanı sıra, bürokratik süreçleri hızlandıracak, belgelerin etkin takibini kolaylaştıracak, kolay erişim ve güvenli arşiv imkânı sağlayacak.

Elektronik imzayla birlikte kullanılacak olan Türksat BELGENET, 25658 sayılı Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Esaslar Hakkındaki Yönetmeliğe, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa, 2005/7 sayılı Standart Dosya Planı hakkındaki Başbakanlık Genelgesine ve Elektronik Belge Standartları ile ilgili 2008/16 sayılı Başbakanlık Genelgesine uyumlu olmasının yanı sıra, TSE, TÜBİTAK ve Kalkınma Bakanlığı kriterlerine de sahip.

Kamu kurumları, elektronik belge yönetiminde “merkezi uygulama modeli”yle işleyen BELGENET’i, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na tabi olmaksızın, 5809 sayılı Kanun kapsamında Türksat’tan doğrudan alımla edinebilecek.

BELGENET, hâlihazırda İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Ankara Üniversitesi, PTT Genel Müdürlüğü, KKTC Başbakanlığı ve Türksat’ta uygulanıyor.

Türkiye’de bir ofiste çalışan herhangi bir kişinin günlük kâğıt tüketim miktarı, ortalama 140 sayfa (0.7 kg). TÜIK verilerine göre, Türkiye’de Nisan 2012 itibariyle, 2 milyon 435 bin 169 kadrolu memur bulunuyor. Dolayısıyla, memurların günlük kâğıt tüketimi 29 bin 222 ağaca denk geliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir