Bilgisayarınıza bakışlarınızla komut verin

İsveçli marka Tobii, Cebit Fuarı’nda tanıttığı Windows 8 işletim sistemine komut veren göz izleme teknolojisiyle dikkatleri üzerine çekti. USB bağlantısıyla bilgisayarlara eklenebilen Tobii Rex adlı cihazla, kullanıcılar bilgisayardaki uygulamaları gözleri ile seçebiliyor.

Fuarda tanıtılan, göz ve bakışı temel alarak tasarlanan ürünlerden bir diğeri, Alman üretici Zeiss’ın üst modelini geliştirdiği OLED Cinemizer üç boyutlu film gözlükleriydi. Baş hareketine duyarlı yeni bir eklentiyle donatılan OLED Cinemizer, üç boyutlu film ve oyun deneyimini daha gerçekçi kılmayı hedefliyor.

IBM’in uzun zamandır geliştirdiği ve 2024 yılında kullanılması beklenen süper bilgisayar teknolojisi ise gözleri gök yüzüne çeviriyor. Kilometrekare Düzeni-SKA adıyla anılan devasa radyo teleskobu, uzayda şimdiye dek ulaşılamamış detaylı bilgileri, hatta Büyük Patlama’nın izlerine dair bulguları toplamaya yarayacak.

Euronews’in haberine göre, Hollanda Radyo Astronomi Enstitüsü (ASTRON) işbirliğiyle geliştirilen Kilometrekare düzeni-SKA’nın 2016-2024 yılları arasında Kuzey Afrika ve Avustralya’da üretilmesi öngörüldü.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Otonom robotlar paket servise çıkıyor

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir