BİMCELL’in abone sayısı açıklandı

BİM’in mobil iletişim hizmeti BİMCELL’in abone sayısı 965 bine ulaştı. BİMCELL, sadece bir yılda 650 bin yeni abone kazandı.

BİM’in toplam cirosunun yüzde 1’inin BİMCELL’den geldiğini açıklayan Dortluoğlu, “Kullanıcı dostu tarifeleri ve hizmetleriyle dikkat çeken Bimcell pazardaki gücünü arttırmaya devam ediyor. Yeni tarife ve paketler üzerinde de çalışıyoruz” dedi.

Şirketten yapılan açıklamada, “BİM kalitesi ve avantajını telefonlara taşıyarak büyümeye devam ediyor. Kullanıcı dostu tarifeleri ve hizmetleriyle dikkat çeken Bimcell pazardaki gücünü arttırmaya devam ediyor.” denildi.

DÜNYANIN 9. BÜYÜK PERAKENDE ŞİRKETİ

Dünyanın saygın danışmanlık kuruluşlarından Deloitte’un hazırladığı ve dünyada farklı sektörlerden en büyük 500 perakende şirketini sıralayan “Perakendenin Küresel Güçleri 2014”raporunda BİM listeye 167’inci olarak girdi.

Aralarında Apple ve Amazon gibi devlerin de yer aldığı en hızlı büyüyen ilk 10 perakende kuruluşu sıralamasında ise BİM 9’uncu oldu.

BİM ayrıca Brand Finance tarafından hazırlanan Best Retail Brand (En İyi Perakende Markası) 2013 sıralamasında 1,4 milyar ABD doları ile Türkiye perakende sektörünün en değerli markası oldu. Diğer sektörler de dikkate alınırsa, BİM Türkiye’nin en değerli 8’inci markası olarak yerini alıyor.

2013 NET KARI 413 MİLYON TL

Perakende sektörünün lider kuruluşu BİM düzenlediği bir basın toplantısıyla 2013 mali sonuçlarını açıkladı. Buna göre, net satışlarını bir önceki yıla kıyasla % 20 artışla 11,8 milyar TL seviyesine çıkartan BİM’in net kârı ise % 24 artış göstererek 413 milyon TL oldu.

En kaliteli ürünleri en uygun fiyatlarla sunan, indirimli satış modelini Türkiye’de başarıyla uygulayan BİM’in geçen yılki satışlarının % 67,60’ını özel markalı ürünler, % 21,60’ını markalı ürünler, % 5,50’sini spot ürünler ve % 5,30’unu BİM’e özel gramaj ve ambalajdaki ürünler oluşturdu.

Günde yaklaşık 3 milyon tüketicinin alışveriş yapmak için tercih ettiği BİM, 1.150.000 m2 satış alanına, 500.000 m2 depolama alanına sahip bulunuyor ve 2013 yılı sonu itibarı ile 23.798 kişiye istihdam sağlıyor. Geçen yılın sonunda BİM’in mağaza sayısı da 4.000 oldu. BİM’in 2013’te yaptığı yatırımlar ise 245 milyon TL düzeyine ulaştı.

bimcell

BİRLEŞME VE SATIN ALMALAR OLABİLİR

Toplantıda konuşan BIM İcra Kurulu Üyesi ve COO Galip Aykaç, perakende sektörünü değerlendirerek şunları söyledi:

“2013 yılı perakende sektörü açısından satın almaların yoğun olduğu bir dönem olmuştur. Sektörde ilk beş perakendecinin pazar payları toplamı %15’i geçmediğinden sektör parçalı bir yapıya sahiptir. Bu parçalı yapı yüzünden birleşme ve satın almalar yoğun olarak yaşanmaktadır. 2014 ve daha sonraki yıllarda da birleşme ve satın almaların devam edeceğini öngörmekteyiz.”

Buna karşın BİM’in başarısının arkasındaki en önemli etmenlerden birinin uyguladıkları organik büyüme modeli olduğuna dikkat çeken Aykaç sözlerini şöyle sürdürdü:

“1995’te 21 mağaza ile başladığımız başarı yolculuğumuzda, geçen 18 yılda oluşturduğumuz kurum kültürünün muhafazası ve şirketimize duyulan sadakatin sürdürülebilir olması için organik olarak büyümeyi tercih etmekteyiz. Operasyonlarımızı banka kredisi kullanmadan iç kaynaklardan finanse etmemiz ve yabancı kur pozisyonumuzun bulunmaması piyasadaki olumsuz hareketlere karşı kırılganlığımızı azaltmaktadır.

Bugün sektör lideri olarak elde ettiğimiz başarının bir diğer önemli unsurunun ise çalışanlarımız olduğuna şüphe yoktur. Çalışanlarımız, tedarikçilerimiz, müşterilerimiz ve hissedarlarımızla beraber çıktığımız başarı yolculuğumuzda, sağlıklı büyümemizin sürdürülebilir olacağına inanıyoruz.”

YATIRIM HEDEFİ 400 MİLYON TL

Toplantının devamında söz alan ve 2013’de elde ettikleri başarılı sonuçların, müşteri memnuniyetinin kendilerini çok mutlu ettiğini aktaran BİM İcra Kurulu Üyesi ve CFO Haluk Dortluoğlu ise, 2014 yılında yurtiçinde ve dışında yatırımların süreceğini vurgulayarak şunları söyledi:

“2014’te konsolide bazda 400 milyon TL’ye yakın yatırım yapacağız. Mağaza sayımızı 500 adet artırarak 4.500’e çıkarmayı hedefliyoruz. 3 yeni bölge deposunu hizmete sokmayı ve 3.000 kişiye daha istihdam sağlamayı amaçlıyoruz. Son derece başarılı bir şekilde büyüdüğümüz Fas’ta 70 yeni mağaza açarak bu ülkedeki mağaza sayımızı 2014 sonu itibarı ile 234’e çıkarmayı planlıyoruz. Mısır’da da bu yıl 50 yeni mağaza açarak, yine yılsonu itibarı ile 85 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz.”

İlgili haber: BİMCELL, 1 milyon aboneye ulaştı

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir