Bir milyar kişi bilgilerini Facebook’a kendi elleriyle verdi

Facebook’un kullanıcı sayısı bir milyarı aştı. Bu durumda dünyadaki her yedi kişiden biri Facebook kullanıcısı oldu.

Facebook artık kullanıcı sayısı açısından dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi. Özellikle gençler arasında popüler olan Facebook, kullanıcılarına resim ya da link paylaşma, chat yapma ya da mesajlaşma imkânı sunarak geniş kitlelere ulaşıyor.

Ancak Facebook, veri koruma uzmanları tarafından şüpheyle karşılanıyor. Özellikle verilerin ABD’de bir veri bankasında depolanması ve bazı durumlarda kullanıcı bilgileri silse bile hâlâ kayıtlı olarak kalması, uzmanları kaygılandırıyor.

Facebook’un Avrupa merkezi İrlanda’da bulunuyor ve yerel veri koruma birimlerince denetleniyor. İrlanda’daki bu birimlerin baskısı sonucu Facebook, son olarak tartışmalı yüz tanıma fonksiyonunu kaldırmıştı.

Deutsche Welle’nin haberine göre, sosyal paylaşım sitesi Facebook, finansmanını reklamlar aracılığıyla sağlıyor ve kullanıcı verilerini, işletmelerin belirli hedef kitlelere erişim sağlayabilmeleri için kullanıyor. Ancak firma, tüm verilerin isim belirtmeksizin anonim olarak dışarı verildiğini savunuyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Magnetten broşüre pratik baskı makinası

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir