Bir zamanların parlayan yıldızı Japon elektroniği şimdi krizde

Bir zamanlar yenilikçiliği ile parlayan Japon elektronik endüstrisi şimdi zarar rekorları kırıyor. Elektronik cihazlarıyla bütün dünyada adını duyuran Sharp tröstü bu ticari yılı da rekor zararla kapatacak. Geçen yıl da büyük zarara giren Sharp yassı televizyon teknolojisinin önderleri arasında yer almaktaydı. Şirket, durumun Sharp’ın geleceğinden endişeye duyulmasına neden olduğunu ve ürün yelpazesini yenileyerek krizden kurtulmaya gayret edeceklerini, duyurdu.

Sharp’ın zararı, ticari yılın sona ereceği mart ayına kadar 4,3 milyar Euro’ya çıkacak. Şirket yetkilileri satış hâsılatının düşmesine televizyon talebindeki gerilemenin neden olduğunu açıkladı. Japonya’nın en büyük likit kristal ekran üreticisi konumundaki Sharp akıllı telefon ve tablet bilgisayar piyasasında da rakiplerine ayak uyduramıyor. Sharp geçen yıl da yaklaşık dört milyar Euro zarar etmişti. Rakipleri de sallantıda

Geçen yılı 772 milyar Yen’lik zararla kapatan Panasonic şirketi de mark ayına kadar 765 milyar Yen zarar edeceğini duyurdu. Sadece Playstation mucidi Sony kötü gidişatı değiştirebildi. Zararı 17 milyardan 15,5 milyar Yen’e düşen Sony ticari yılı zararsız kapatmayı umuyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Japon para birimi Yen’in yüksek dış değeri, ihracatçı şirketlerin zora girmesinin başlıca nedeni. Tayvan ve G. Kore şirketlerinin rekabeti ve küresel ekonominin hız kaybetmesi de Japon elektronikçilerinin piyasa payını küçültüyor. Çin ile Japonya arasındaki ada anlaşmazlığı da Japon ürünlerinin Çin pazarında boykot edilmesine yol açmıştı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir