Bitcoin’e saldırılar 2,5 kat arttı

Kaspersky Lab tarafından gerçekleştirilen “2013 Finansal Siber Tehditler” çalışmasına göre Bitcoin’leri hedefleyen finansal zararlı yazılımlar, 2013 yılında son derece popüler oldu. Dijital parayı hedefleyen saldırıların sayısı 2,5 kat artarak 8,3 milyona ulaştı.

Bitcoin, özellikle gizli e-ödemeler için oluşturulan ve son birkaç yıl içinde oldukça popüler olan bir sistem… 2013 yılının ilk günlerinde 13,6 dolar olan Bitcoin döviz kuru, Aralık ayı itibariyle 1.200 dolara kadar ulaştı. Artan bu eğilim, kaçınılmaz olarak dolandırıcıların da dikkatini çekiyor.

Ayrıca bitcoin’ler genellikle siber suçlular için kolay bir av oluyor. Kullanıcılar bitcoin’leri bilgisayarlarında şifrelenmiş bir biçimde tutuyorlarsa, saldırganların “para” ile ilgili bilgileri almak ve kurbanın hesabına erişim sağlamak için cüzdan dosyasını çalması yeterli oluyor.

30’un üzerinde finansal zararlı yazılım örneğinin değerlendirildiği Kaspersky Lab araştırmasında, dijital para çalmak için tasarlanan ve tüm finansal siber saldırıların %29’unu temsil eden dokuz adet yazılım da yer aldı.

“Madencilik” gelişiyor

Siber suçlular tarafından bitcoin çalmak için cüzdan dosyaları için oluşturulan programlar ile virüs bulaşmış bir bilgisayara bitcoin oluşturma yazılımı (“madencilik”) kullanılıyor. Bitcoin cüzdanı hırsızları 2013 yılında iki kat fazla saldırı düzenlemiş olsa da “madencilik” araçları çok daha hızlı bir gelişme gösteriyor.

2013 yılında bitcoin’lerin değerinin 85 kat arttığını ve bu durumunda da doğal olarak siber suçluların dikkatini çektiğini ifade eden Kaspersky Lab Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Sergey Lozhkin, “Yılın sonuna doğru bitcoin’leri hedefleyen zararlı yazılımların saldırısına uğrayan kullanıcıların sayısı, daha klasik siber bankacılık tehditleri ile yüzleşmiş olan kullanıcıların sayısına yaklaşmaya başladı. Dijital para sahiplerinin, çalınan paranın kurtarılmasınin neredeyse imkansız olması sebebiyle özellikle dikkatli olması gerekiyor. Bu, herhangi bir resmi kontrol olmadan dolaşan Bitcoin’ler gibi dijital paraları kullananların en baştan kabul ettikleri bir risk” dedi.

Cüzdanınızı şifreleyin!

Dijital paraların güvenle kullanılması için Kaspersky Lab uzmanları, cüzdan dosyalarının şifreli ortamlarda muhafaza edilmesini tavsiye ediyor. Uzun süreli depolama için kullanıcılar, özel bir cüzdana aktarım yapabiliyor ve bilgilerini bir kağıda yazabiliyor. Ayrıca, zararlı yazılımlara karşı güvenilir bir çözüm ile güvenilir bir bilgisayar koruması sağlamak da büyük önem taşıyor.

Ev kullanıcıları, bankacılık ve e-ödeme oturumlarında kullanıcı verilerini koruyan Güvenli Para-Safe Money teknolojisini içeren kapsamlı koruma teknolojileri setine ek olarak, Kaspersky Internet Security teknolojisinden faydalanabiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir